Dworek Machnickich

Bogatą ofertę mieszkańcom i przyjezdnym oferuje Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej, w którym mieszczą się przede wszystkim unikatowe na skalę Polski Południowej Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł Gruszyńskiej, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego z bogatą kolekcją prac z wikliny oraz Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W tak zwanej sali ceglanej organizowane są wystawy, koncerty, konferencje i inne wydarzenia wpisujące się w kalendarz kulturalny Olkusza.

Od wielu lat w Centrum Kultury prowadzone są warsztaty plastyczne oraz lekcje muzealne, podczas których najmłodsi doskonalą swoje umiejętności oraz wzbogacają wiedzę na temat swojej Małej Ojczyzny.

Na szczególną uwagę zasługuje klimatyczny i malowniczy dziedziniec Centrum Kultury, w obrębie którego można obejrzeć front Dworku Machnickich.

Ponadto MOK jest administratorem takich obiektów jak znajdująca się przy ulicy Szpitalnej Baszta oraz Wzgórze Rabsztyńskie.

Centrum Kultury, Dział Wystawienniczo-Muzealny, ul. Szpitalna 32, Olkusz, tel. 32 754 44 55, http://www.mok.olkusz.pl/index.php/muzea.html.