Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Kapryśna pogoda nie przeszkodziła seniorom z Olkusza w dobrej zabawie w czasie pierwszych w historii Olkusza Senioraliów, połączonych z obchodami drugiego olkuskiego Dnia Seniora. Program przewidywał trzy lokalizacje uroczystości - pierwszą było Centrum Kultury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, gdzie odbyła się część sympozyjna, następnie wszyscy chętni udali się do Bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na Mszę św. Ostatnim punktem Senioraliów była część plenerowa na olkuskim rynku.

Uroczystego otwarcia uroczystości i przywitania gości dokonali przewodniczący Gminnej Rady Seniorów Ryszard Ryza oraz zastępca burmistrza ds. społecznych Bożena Krok. Pierwszej prezentacji na temat działalności ZS Nr 1 w Olkuszu w kontekście wspierania osób starszych dokonała dyrektor szkoły Aldona Nowicka. O sposobach walki z bólem związanym ze zmianami układu kostno-stawowego opowiadała lek. med. Barbara Podsiadło-Mączka. Następnie słuchacze zapoznali się z ofertą uzdrowiska Nałęczów, a potem zapoznali się z informacjami dotyczącymi leczenia zaćmy, przekazanymi przez dr n. med. Violettę Tomczyk-Dorożyńską.

Seminaria podzielone były na dwie części, a w przerwie pomiędzy nimi wystąpiła grupa instrumentalno-wokalna pod kierownictwem Franciszka Dudka. Cykl prelekcji wznowiła prezentacja Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu dotycząca bezpieczeństwa seniorów. O Olkuszu w dawnej ikonografii opowiedział Jacek Sypień. Na koniec głos zabrał maratończyk Marek Pilch, dowodząc, że „ruch jest lekiem na całe zło”.

Zanim uczestnicy przeszli do bazyliki na Mszę św. w intencji seniorów, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik wręczył certyfikaty w konkursie Miejsce Przyjazne Seniorom. Trafiły one do kilkunastu instytucji:

 1. Apteka Staromiejska sp. z o.o. w Olkuszu, ul. A. Mickiewicza 7.
 2. Wielospecjalistyczna Poradnia Stomatologiczna –Medesto Medycyna Stomatologia- Frejlich Izabela, ul. K.K. Wielkiego 63
 3. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, ul. Fr.Nullo 29.
 4. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, ul. Fr. Nullo 29b.
 5. Restauracja „Podzamcze” w Rabsztynie , Rabsztyn 22.
 6. Kamienica Marszałkowska s.c Kompendium-Usługi Edukacyjne, Guantanamera Cafe Club, ul. Bóżnicza 12.
 7. Kawiarnia Sofa Cafe, ul. Rynek 30.
 8. Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34.
 9. Kawiarnia Park Cafe, ul. Parkowa 1a.
 10. Punkt Informacji Turystycznej MSIT w Olkuszu, ul. Floriańska 8.
 11. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe OSMA sp. z o.o., Osiek 82a
 12. Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1 w Olkuszu, ul. Kochanowskiego 2.
 13. Osiedlowy Klub „Przyjaźń” w Olkuszu, ul. Legionów Polskich 14.

 Senioralia

- Gratuluję wszystkim nagrodzonym. To niezwykle budujące, że w czasach, kiedy tak wiele działań nastawionych jest głównie na zysk, są takie miejsca, gdzie liczy się przede wszystkim drugi człowiek. Dla pracowników  nagrodzonych instytucji i firm senior to nie tylko klient, ale osoba szczególna, której poświęca się wiele uwagi. Jako burmistrz Olkusza, bardzo za to dziękuję!­ – docenił wyróżnionych włodarz Olkusza.

Po Mszy św. seniorzy zaprezentowali się na olkuskim rynku w barwnym korowodzie. Od burmistrza Romana Piaśnika otrzymali klucz, symbolizujący przekazanie władzy.

Senioralia

- Senioralia to inicjatywa olkuskiej Rady Seniorów, która wspólnie z wieloma partnerami sprawiła, że nasz rynek – serce miasta – tętni dzisiaj życiem. Na ręce przewodniczącego Rady Seniorów – Pana Ryszarda Ryzy, przekazuję symboliczny klucz do bram miasta. Jest to znak, że dzisiaj seniorzy sprawują władzę w Olkuszu – po tych słowach burmistrza rozpoczęła się prawdziwa zabawa na olkuskim rynku.

Najpierw studentki UTW w Olkuszu pod dyr. Grażyny Królewicz odśpiewały Hymn Seniora. Potem swoje koncerty dali Chór Hejnał pod dyr. Jana Kućmierczyka oraz zespół muzyczny Hamak tworzony przez Marię Kordaszewską i Henryka Trzcionkowskiego. Publiczności swoje talenty zaprezentowały też Justyna Haberka i Karolina Paś, szkolące się pod kierownictwem Wiesława Barana z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Występy wokalne uzupełniane były pokazami tanecznymi: Krystyna Wodecka i Stanisław Serafin – studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku – zaprezentowali budzący aplauz taniec towarzyski. Zumbę tańczył z kolei zespół Atram Bugi. W międzyczasie humor zgromadzonych poprawiały skecze Haliny Migas i Kazimiery Podolskiej.

Senioralia

Zanim rozpoczął się wielki finał olkuskich Senioraliów, dużym entuzjazmem przyjęci zostali artyści z Międzypokoleniowej grupy instrumentalno-wokalnej pod kierunkiem Franciszka Dudka, kompozytora muzyki do wierszy olkuskich poetów, współtwórcy płyty Olkuska Poezja Śpiewana. Wystąpili w składzie: Kazimierz Specjał, Bartosz Boniecki, Mateusz Syguła, Klaudia Figurska, Przemysław Arnold, Jagoda Wojdyła, Anna Tomsia, Patrycja Krymula, Krystian Arnold, Jakub Świerczek.

Wisienką na torcie cudownej zabawy stał się – podsumowany gorącymi brawami - występ Zespołu Pieśni Słowiańskiej Prasłowianki.

- Serdecznie dziękuję olkuskim seniorom za tak entuzjastyczne podjęcie naszego zaproszenia i włącznie się do wspólnej zabawy połączonej ze zdobywaniem potrzebnej wiedzy. Już teraz zapraszam za rok. Liczny udział mieszkańców w tym wydarzeniu oraz kierowane do nas słowa wsparcia dla naszej inicjatywy sprawił, że chcielibyśmy, aby Senioralia w Olkuszu stały się tradycją – mówi Ryszard Ryza, przewodniczący Rady Seniorów w Olkuszu.

Senioralia

W czasie pierwszych Senioraliów, połączonych z obchodami drugiego olkuskiego Dnia Seniora, do dyspozycji uczestników były następujące stoiska:

 • Badanie słuchu - klucz do komfortu życia seniora - pomiary słuchu
 • Turystyka dla seniorów - stoisko z materiałami promocyjnymi
 • Czy znasz swój wiek biologiczny? - porady dietetyka Soni Zastawnik
 • Dystrybucja olkuskiej Ogólnopolskiej Karty Seniora
 • Dystrybucja Koperty Życia
 • Promocja Książki Ryszarda Ryzy "Olkusz Moje Miasto"
 • Promocja płyty "Olkuska Poezja Śpiewana" - Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich
 • Agroturystyka Akademia Zdrowia - Gospodarstwo Ekologiczne Robert Tracz
 • Degustacja zupy dyniowej
 • Fotobudka
 • Warsztaty z techniki tworzenia sztucznych kwiatów
 • Bezpłatny pomiar ciśnienia

Organizatorami wydarzenia byli: burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Gminna Rada Seniorów w Olkuszu

Współorganizatorami byli: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundacja NOWA, Klub Sportowy Flika, Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich

Patronat medialny mieli: Głos Seniora, Przegląd Olkuski