Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Osoby młode, mające ciekawe pomysły lub spostrzeżenia dotyczące swojego miasta, niewymagające złożenia oficjalnego wniosku, potrzebują dosłownie kilku minut na to, by podzielić się nimi z magistratem – wystarczy bowiem napisać maila. Inaczej jest z seniorami, którym często bariera technologiczna uniemożliwia przekazywanie opinii. Właśnie z myślą o nich w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu z inicjatywy Gminnej Rady Seniorów została zamontowana skrzynka uwag i opinii. Będzie ona pośredniczyła w kontakcie między osobami starszymi a Gminną Radą Seniorów i magistratem.

- Liczymy, że inicjatywa ta przypadnie do gustu przede wszystkim tym, którzy chcą podzielić się jakąś myślą dotyczącą funkcjonowania samorządu, usprawnieniem dla osób starszych czy też sprawami związanymi z seniorami, a którzy z jakichś przyczyn nie mogą przybyć na nasz dyżur – komentują zgodnie Olga Śladowska i Ryszard Ryza z Gminnej Rady Seniorów.

Skrzynka Rady Seniorów

Dyżury przedstawicieli Gminnej Rady Seniorów pełnione są w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu w pokoju 238 w każdy wtorek od 11:00 do 13:00. W pozostałe dni mieszkańcy mogą pozostawiać swoje wnioski w skrzynce, która została zawieszona w wejściu do magistratu.

Skrzynka uwag i opinii nie jest jedyną inicjatywą Gminnej Rady Seniorów. W nieco ponad rok ten organ doradczy zaproponował m.in. przystąpienie do programów Ogólnopolskiej Karty Seniora oraz Koperty Życia, organizację Dni Seniora i Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”, a także udzielał się charytatywnie. W planach ma jeszcze przygotowanie publikacji – Olkuskiego Niezbędnika Seniora oraz inicjatywę Ławeczek wytchnienia, w związku z którą odbyły się już pierwsze spotkania ze wspólnotami mieszkaniowymi.

- Bardzo mnie cieszy ilość inicjatyw, z jakimi wychodzą olkuscy seniorzy. Każda z nich przybliża nas do realizacji społeczeństwa otwartego na ich sprawy – uważa Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.