Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Od 1 do 15 kwietnia można zgłaszać swoje uwagi do przedstawionych przez magistrat propozycji zapisów uchwały krajobrazowej. Zapisy mają pozwolić uporządkować przestrzeń miejską oraz wyeliminować widoczny w wielu miejscach chaos reklamowy. To już drugi etap społecznych konsultacji nowego prawa.

- Rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny w dużej mierze zależą od jakości przestrzeni publicznej. Tę prawidłowość dostrzegli również Państwo – mieszkańcy gminy Olkusz. Konsultacje społeczne w sprawie uchwały krajobrazowej, przeprowadzone pod koniec 2018 roku, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Dziś przedstawiamy propozycje konkretnych rozwiązań, licząc na kolejne uwagi, gdyż tak pożądanych oraz trwałych zmian chcemy dokonywać w porozumieniu z naszymi mieszkańcami i przedsiębiorcami – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Baner krajobrazowa

Przypomnijmy, Gmina Olkusz, podobnie jak wiele innych polskich miast, przystąpiła do opracowania tzw. uchwał krajobrazowych. Pierwszym krokiem było podjęcie w połowie 2017 roku przez miejskich radnych uchwały, która dała burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi zielone światło dla opracowania przepisów, które szczegółowo określą zasady i warunki  sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, co z kolei umożliwi kompleksowe uregulowanie tych kwestii na terenie miasta i gminy Olkusz oraz poprawę wizerunku przestrzeni miejskiej.

Gmina zleciła profesjonalną analizę oddziaływania już istniejących nośników reklamowych na przestrzeń zarówno miejską jak i wiejską Gminy Olkusz. Ukazała ona  liczne przykłady zeszpecenia krajobrazu przez nadmierne zagęszczenie i zróżnicowanie nośników reklamowych. Powodują one wizualny i estetyczny chaos przede wszystkim przez nadmierną, niekontrolowaną ilość barw, materiałów, faktur, rozmiarów i typów nośników reklamowych na ulicach i placach miejskich.

Przed końcem roku odbyły się pierwszy etap konsultacji społecznych propozycji przepisów w ramach uchwały krajobrazowej. Magistrat otrzymał ponad 600 odpowiedzi, a zdecydowana większość respondentów uznała, że reklam jest zbyt dużo i należy podjąć działania w celu poprawy estetyki miejskiej w tym zakresie. Więcej o odpowiedziach respondentów TUTAJ.

W drugim etapie konsultacji urzędnicy przedstawiają już konkretne rozwiązania dotyczące wyglądu i zagęszczenia różnych nośników reklam, prosząc o ewentualne uwagi.

Zainteresowani nadchodzącymi zmianami mogą zapoznać się z założeniami projektu uchwały krajobrazowej dla Olkusza TUTAJ lub szerzej TUTAJ.

Następnie swoje uwagi należy składać w terminie od 1 do 15 kwietnia za pomocą formularza dostępnego TUTAJ na adres poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub w tradycyjnej formie papierowej na biuro podawcze Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

 

DO POBRANIA: