Z Głową w Chmurach – tak właśnie świętowaliśmy jubileuszową, dziesiątą Olkuską Noc Teatru, na którą zaprosili Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Grupa Teatralna MOK Glutaminian Sodu, okrutnie uzależniający, bo coraz lepszy.
Ten, kto zawitał do olkuskiego MOK ostatniego dnia marca, od razu zanurzał się w chmurach. Nie były to chmury burzowe, lecz lekkie, białe obłoki, w sam raz dla marzycieli. Tę niebiańską dekorację wykonał własnoręcznie Glutaminian Sodu, a Klaudia Zub-Piechowicz wraz z dziećmi z Pracowni Plastycznej MOK dodali piękną, tematyczną ekspozycję. Inne obłoczki, znikające dość szybko, to wata cukrowa dla łasuchów pachnąca w całym holu.
Na widzów czekały eleganckie programy ONT, zaprojektowane i ręcznie wykonane przez firmę Metier Agnieszki Wołoszyn, która zadbała również o zaproszenia i podziękowania.
Zebranych na dziesiątej, jubileuszowej Olkuskiej Nocy Teatru powitała Dyrektor MOK, Beata Soboń.
Na scenie Glutaminian Sodu uraczył nas premierą. Była to "Klechda w 9 stacyjach o bracie Janie Łamignacie, co w obronie opactwa i wina swą pałą wywinąwszy 13722 chłopa zdmuchnął, nie licząc kobiet i dzieci, ręce przy tym i wywijając". Sztuka oparta jest na motywach powieści Francois Rabelais „Gargantua i Pantagruel”. Pełna Rabelaisowskiej wesołej filozofii - radosnego kultu życia we wszystkich jego przejawach.
Podążamy śladami nieokrzesanego Gargantui, syna Tęgospusta i Gargameli, od momentu jego osobliwego porodu aż po lata dojrzałe. Śledzimy konflikt między piekarzami kołaczy z Lerny i pasterzami z kraju Gargantui, który przerodził się w krwawe wojny. Obserwujemy brata Jana Łamignata, który swoim drągiem krzyżowym w mig potrafił zaprowadzić porządek.
Wszystko w konwencji rubasznego żartu, śmiałych dialogów.
„Zła tu nie masz ni szpetnej mitręgi.
Choć nauczyć niewiele was zdoła,
Jeno śmiechu da nieco czasami;
To lekarstwo najlepszym się zda mi
Na zgryzotę, co sercu dopieka:
Lepiej śmiechem jest pisać niż łzami,
Śmiech to szczere królestwo człowieka”.
W tak radosnym świecie Glutaminian po raz pierwszy zaczął śpiewać na scenie. Jak widać, wszystko zdarzyć się może.
Konsultacji wokalnych udzielała Anna Szarek-Dudek, za scenariusz i opiekę artystyczną ponoszą winę Agnieszka Wołoszyn i Maciej Nabiałek, a za koordynację i dosypywanie Glutaminianu – Kinga Matusiak i Daniel Lasecki.
Przy spektaklu „Materia” wykonanym przez Teatr Tańca DyeMotion z MDK Jaworzno zapanowała inna atmosfera. Tu aktorami były ruch, muzyka, kolor i światło.
Tancerki i akrobaci tworzący teatr tańca, doskonali ruchowo, niemal unoszący się nad sceną, zawładnęli uwagą widowni. Zbierali gorące brawa, a psychodeliczne kolory kostiumów zamieniały ich ciała w magiczne kolaże. Bardzo ciekawe artystycznie doświadczenie.
Teatr Tetraedr z Raciborskiego Centrum Kultury gościł w olkuskim MOK po raz drugi. Przedstawił sztukę w reżyserii Grażyny Tabor na podstawie powieści Güntera Grassa „Blaszany bębenek”. Zawsze trzyletni Oskar ze swoim nieodłącznym biało-czerwonym blaszanym bębenkiem jest świadkiem dynamicznych i dramatycznych zmian zachodzących w świecie, których nie akceptuje.
Spektakl „Blaszany bębenek” Teatru Tetraedr został finalistą konkursu „The Best Off” na najlepszy spektakl teatru offowego w Polsce w 2019 roku.
Jako ostatni wystąpił Teatr Improwizacji z Krakowa „Grupa Ludzi”. Trójka improwizatorów-komików zauroczyła publiczność od pierwszej chwili. Czego spodziewać się po spektaklu, który nie ma żadnego scenariusza i nikt nie ma pojęcia, o czym będzie? Wszystkiego najlepszego!
Kobieta z widowni rzuciła hasło „sterydy”. Od ruchu do ruchu, od słowa do słowa, na scenie zaczęła rozwijać się wciągająca i zabawna historia. Powstała komedia obyczajowa, która tyle samo uciechy sprawiła widzom, jak i aktorom.
Podczas przerw pomiędzy spektaklami publiczność z zadowoleniem korzystała z poczęstunku przygotowanego przez Laboratorium Smaku z Zespołu Szkół Nr 4. Ponieważ Laboratorium Smaku to gwarancja najwyższej jakości, potrawy znikały jak zaczarowane.
Nadszedł czas pożegnania. Na scenie Dyrektor MOK Beata Soboń oraz współautorzy Glutaminianu oraz jubileuszowej ONT – Agnieszka Wołoszyn i Maciej Nabiałek wręczali wykonawcom, współpracownikom, sponsorowi (ZGH), Maridzie Zoń, Dyrektor ZS Nr 4 i Przeglądowi Olkuskiemu za patronat medialny pamiątkowe podziękowania. Beata Soboń podziękowała też pracownikom MOK, tym niewidzialnym współtwórcom każdej imprezy.
Do zobaczenia za rok!