W Pontenure, włoskim partnerskim mieście Olkusza otwarto wystawę „Olkusz – Pontenure. Partnerzy w Europie” przygotowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Wystawa

W otwarciu wystawy w miejscowej szkole wzięła udział Angela Fagnoni, wiceburmistrz Pontenure, asesor ds. kultury Roberto Modenesi oraz działaczka polonijna Teresa Musiał Casali. Przed dwoma laty wystawa była prezentowana na olkuskim rynku z okazji 10 lecia partnerstwa miast. Teraz mogą ją zobaczyć mieszkańcy Pontenure. Przypomnijmy, że z inicjatywą nawiązania kontaktów pomiędzy miastami Olkusz i Pontenure wyszła pochodząca z Olkusza, a mieszkająca w Pontenure Teresa Musiał Casali. Pierwsze oficjalne kontakty pomiędzy miastami zostały nawiązane w 2005 roku, a formalne podpisanie umów partnerskich miało miejsce w 2007 roku.

Wystawa

Wystawa składa się z 10 plansz, na których zaprezentowano wszystkie aspekty dekady współpracy partnerskiej miast. Na wystawie prezentowana jest historia i zabytki obu miast, przebieg oficjalnej współpracy, a także wymiana szkolna oraz kulturalna pomiędzy partnerskimi miastami. Została także zaprezentowana działalność powstałej w 1980 roku w Pontenure grupy „Amici della Polonia”. Przez kilka kolejnych lat członkowie grupy organizowali zbiórkę i transporty darów dla Polaków. Wystawa posiada opisy w języku polskim i włoskim przetłumaczone przez panią Teresę Musiał Casali. Wystawa została opracowana przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu i włoskich partnerów. Scenariusz wystawy i teksty opracowali Teresa Musiał Casali i Jacek Sypień.

Strona