W sobotę 4 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę bitwy pod Krzykawką i śmierci płk. Francesco Nullo. Obchody rozpoczęły się w Olkuszu na Starym Cmentarzu oraz były kontynuowane w Krzykawie. Gościem honorowym był JE Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce.

- Każdego roku rocznica śmierci bohatera dwóch narodów – Polski i Włoch – sprawia, że możemy się spotkać na zabytkowym olkuskim cmentarzu i wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność. Postawa całkowitego poświęcenia życia dla tej właśnie idei wzbudza wielki szacunek współczesnego człowieka. Kłaniając się przed grobem Francesco Nullo wyrażamy swój szacunek nie tylko dla odważnego dowódcy, ale wszystkich żołnierzy, którzy przez dziesiątki lat walczyli za Polskę i dla Polski – mówił w okolicznościowym przemówieniu Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Uroczystości Nullo

Na Starym Cmentarzu swoją cześć płk. Francesco Nullo i wszystkim poległym w obronie Ojczyzny oddali – pochodzący z olkuskiego miasta partnerskiego oraz jednocześnie rodzinnej miejscowości płk. Francesco Nullo – Ambasador Republiki Włoskiej Aldo Amati, Konsul Honorowa Republiki Włoskiej Monika Kwiatosz, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Ugo Rufino, przedstawiciel Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce Americo Calandra, Prezes Stowarzyszenia Società Dante Alighieri w Katowicach Antonio Pischetola oraz przedstawiciel tego stowarzyszenia z filii zlokalizowanej w Tychach Federico Gonfia, prof. Wojciech Narębski, przedstawiciel Poseł na Sejm RP Lidii Gądek – Tomasz Bargieł, przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, Stowarzyszenia Miasta Partnerskie oraz Mieszkańców.

Uroczystości Nullo

Nullo

Organizatorów reprezentowali burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik z zastępcami: Bożeną Krok i Jolantą Motyczyńską oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu Janem Kucharzykiem, wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński ze swoją zastępcą Agatą Borkiewicz, Starosta Olkuski Paweł Piasny, wicestarosta Bogumił Sobczyk, Prezes Ewa Sałkiewicz-Munnerlyn z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej, Mirosław Jurczyk oraz dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4.

Nullo

Po odśpiewaniu hymnów państwowych: włoskiego i polskiego, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Francesco Nullo.

Przy pomniku Francesco Nullo w Krzykawce, rozpoczęła się druga część uroczystości. Na Polanie Nullo dowódca Kompanii Żandarmerii Wojskowej złożył meldunek o gotowości do uroczystości Komendantowi oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie pułkownikowi Mirosławowi Kaliskiemu. Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” pod batutą Jerzego Sojki i kierownictwem Bogusława Soleckiego w Bukownie odegrała hymny: polski i włoski. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem goście uroczystości udali się do bolesławskiego Dworu, gdzie czekał na wszystkich koncert patriotyczny  w wykonaniu młodzieży szkolnej z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie oraz występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 129 w Krakowie „Ballada o niezwykłej wojennej przyjaźni”- dedykowany panu prof. Wojciechowi Narębskiemu. Wystąpili także artyści z Teatru Muzycznego IWIA.

Źródło: własne/Gmina Bolesław