Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

8 maja 1945 roku o godzinie 22:43 czasu środkowoeuropejskiego, a 0:43 czasu moskiewskiego podpisany został akt w sprawie bezwarunkowej kapitulacji Niemiec nazistowskich. W 74. rocznicę tych wydarzeń pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Olkuszu zostały złożone symboliczne kwiaty.

Dzień zwycięstwa

Trwający przez blisko sześć lat największy konflikt zbrojny w dziejach świata pochłonął według różnych szacunków od 50 do 78 milionów ofiar. Walki na frontach, masowe egzekucje tak żołnierzy, jak i osób cywilnych, czy wreszcie obozy koncentracyjne, potworne fabryki śmierci, służyły spełnieniu szalonych ambicji grupy przywódców kilku państw i ich politycznych i wojskowych popleczników.

Dzień Zwycięstwa – bo tak nazwany został dzień kapitulacji Niemiec – jest niezwykle istotny w historii wszystkich Polaków, również olkuszan, których nie ominęły tragiczne wydarzenia II Wojny Światowej.

Dzień zwycięstwa

Oprócz delegacji organizacji kombatanckich, kwiaty złożyli przedstawiciele Gminy Olkusz, na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu Janem Kucharzykiem.

Dzień zwycięstwa