Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

17 maja, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzeów, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował Noc Muzeów.

DSCF8986

DSCF8989

W MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 czekały na gości liczne atrakcje. Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji muzealnych, Afrykańska przygoda dla dużych i małych z Grupą Teatralną Glutaminian Sodu, wykład Andrzeja Feliksika „Przyroda ziemi Olkuskiej a eksploatacja kruszców”, a na koniec - Spektakl Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu ,,Klechda w 9 stacyjach o bracie Janie Łamignacie, co w obronie opactwa i wina, swą pałą wywinąwszy 13722 chłopa zdmuchnął, nie licząc kobiet i dzieci, ręce i przy tym wywijając’’.

Oprócz tego zwiedzający otrzymali plakietki pamiątkowe, interesujące materiały promocyjne, mogli wziąć udział w quizach, a najmłodsi w zabawach plastycznych.

DSCF8996

DSCF9004

Nad sprawnym przebiegiem wydarzenia czuwali Dyrektor MOK Małgorzata Żurek, Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego Wojciech Ozdoba oraz pracownicy MOK-Centrum Kultury i wolontariusze.

DSCF8977

Tego wieczoru swoje podwoje otworzyło Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, a także Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ponadto można było obejrzeć otwartą kilka dni temu wystawę „Historia Biblii - księga, która przetrwała wieki".

DSCF9014

Afrykańska przygoda przyciągnęła nie tylko dzieci, choć one najwięcej z niej skorzystały. Zabawy ruchowe doprowadziły je na pustynię, a stamtąd – do Afryki. Z zaciekawieniem oglądały eksponaty muzealne, niezwykle malownicze, a tym bardziej interesujące, że okraszone historiami opowiadanymi przez Maćka Nabiałka. Dotykały jedwabistego, pustynnego piasku i słuchały afrykańskich bajek przy wtórze bębnów.

DSCF8953

DSCF8959

DSCF8961

Niewykluczone, że po takim sukcesie członkowie działającej przy MOK Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu rozważą poszerzenie swojej działalności o role animatorów i przewodników muzealnych.

DSCF8964

DSCF8965

Dorośli zwiedzali muzea i wystawę, która o biblii mówi wszystko. Muzea mają to do siebie, że choćby było się w nich kilkakrotnie, za każdym razem postrzega się coś inaczej, w innym świetle, co innego przyciąga uwagę. Wyposażone w unikalne eksponaty olkuskie muzea kuszą piękną, bogatą ekspozycją. Duże zainteresowanie wzbudził wykład wzbogacony prezentacją multimedialną znanego przewodnika, animatora lokalnej turystyki i znawcy geologicznej historii naszego regionu Andrzeja Feliksika. To właśnie on, w gronie innych darczyńców, przekazał MOK swoją kolekcję, jedną z największych w Polsce, minerałów i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Koniec Nocy Muzeów należał bezapelacyjnie do Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu. Zapowiedziana przez Wojciecha Ozdobę, Kierownika Działu Muzealno-Regionalnego ,,Klechda w 9 stacyjach o bracie Janie Łamignacie, co w obronie opactwa i wina, swą pałą wywinąwszy 13722 chłopa zdmuchnął, nie licząc kobiet i dzieci, ręce i przy tym wywijając’’, podbiła serca i poprawiła humory licznie zgromadzonych widzów. Ci, którzy nie mieli okazji obejrzeć jej podczas Olkuskiej Nocy Teatru, mogli się nią delektować tego wieczoru.

DSCF9041

DSCF9044

DSCF9047

DSCF9049

Znakomita interpretacja sztuki opartej na motywach powieści Francois Rabelais „Gargantua i Pantagruel” prowokuje i bawi.

„Lepiej śmiechem jest pisać niż łzami,

Śmiech to szczere królestwo człowieka”.

 

Tekst i zdjęcia : MOK Olkusz