Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Doskonałego wyboru dokonali wszyscy ci, którzy postanowili spędzić ostatni weekend maja na wspólnej zabawie w czasie Dni Olkusza – Święta Srebra 2019. Dopisała frekwencja oraz artyści, a - wbrew wcześniejszym obawom – również pogoda. Gwiazdami tegorocznego święta miasta byli: PECTUS, Kuba Molęda oraz Blue Café. Na uczestników czekała również niespodzianka – premiera filmu promującego gminę Olkusz o tytule „Zatrzymaj się w Srebrnym Mieście”.

- Z roku na rok pracujemy na to, by Dni Olkusza stawały się jeszcze lepsze – zarówno pod względem artystycznym, doboru atrakcji towarzyszących, jak też organizacyjnym. Gorąco dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu kolejnego Święta Srebra. Dziękuję również mieszkańcom oraz gościom, którzy tak chętnie integrowali się w tym czasie – podsumowuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz główny organizator Święta Srebra – Dni Olkusza 2019.

Dni Olkusza

Tegoroczne Dni Olkusza rozpoczęły się już od godziny 10:00, kiedy swoją działalność rozpoczął Jarmark Rękodzieła i Produktów Lokalnych, który mieścił się przy ul. Krakowskiej. To właśnie tam wystawcy prezentowali swoją bogatą ofertę ręcznie wykonanej biżuterii, zabawek, obrazów oraz smakołyków.

Na rynku prężnie działało wesołe miasteczko, do którego najchętniej zaglądali najmłodsi mieszkańcy. W czasie tak dużej imprezy nie mogło zabraknąć również punktów gastronomicznych.

Dni Olkusza

Swoją lokalizację tymczasowo zmienił Punkt Informacji Turystycznej, który na dwa dni przeniósł się na wlot do ulicy Krakowskiej. To właśnie tam wszyscy chętni mogli dowiedzieć się więcej o samym Olkuszu i jego historii, wziąć udział w konkursie z nagrodami oraz otrzymać materiały promocyjne. Swoje stoiska wystawili również sponsorzy Dni Olkusza.

Wiele działo się również poza rynkiem. Na ul. Floriańskiej prezentowany był zabytkowy samochód strażacki Jasiek, za pół ceny można było wejść do olkuskich muzeów: Afrykanistycznego, Wołkowskiego oraz Kolekcji Minerałów. W Bibliotece uroczyście zakończyliśmy Uniwersytet Juniora, a na Słowikach odbył się turniej piłki nożnej o puchar Srebrnego Miasta.

Wróćmy jednak do tego, co działo się w sercu Olkusza, czyli na rynku…

 

Sobota

O godzinie 13:00 na rynek wkroczył barwny korowód, który wyruszył spod Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, by oznajmiać mieszkańcom nadchodzące rozpoczęcie Święta Srebra – Dni Olkusza 2019. Korowodów został wprowadzony pod scenę przez grupę Glutaminian Sodu oraz Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą. Wystrojeni młodzi reprezentanci olkuskich szkół, przedszkoli, Miejskiego Ośrodka Kultury, Klubu Sportowego Flika oraz SŁOWIK, z radością przyjęli z rąk burmistrza Romana Piaśnika symboliczny klucz do bram miasta. W ten sposób to mieszkańcy na dwa dni przejęli władzę w Olkuszu, ciesząc się z okazji do wspólnej zabawy.

Dni Olkusza

Po koncercie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej na scenie prezentowali się kolejno młodzi artyści: ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej w Kosmolowie, Szkoły Podstawowej Nr 10 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej Nr 6 w Olkuszu, Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie, Klubu Sportowego Flika, Ogniska Artystycznego Żaczek i I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Zgromadzona przed sceną publiczność podziwiała talenty muzyczne oraz wokalne najmłodszych olkuszan oraz ich nieco starszych koleżanek i kolegów.

Dni Olkusza

Prawdziwą rozgrzewkę przed koncertem gwiazdy sobotniego wieczoru zrobił Mariusz Sławkowski, prezentując na znanych rockowych utworach swoje doskonałe umiejętności gry na gitarze.

Dni Olkusza

Napięcie przed ostatnim w tym dniu występem budowały jeszcze wokalistki Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Dni Olkusza

Fani zespołu PECTUS absolutnie nie byli zawiedzeni poziomem artystycznym koncertu, który podsumował pierwszy dzień Święta Srebra. Olkuszanie jeszcze długo ustawiali się w kolejce po autografy.

Dni Olkusza

Na zakończenie sobotnich atrakcji odbyła się cicha dyskoteka, tzw. silent party. Uczestnicy otrzymali słuchawki, na których sami wybierali sobie gatunek muzyki, przy którym się bawili. Rytmów dostarczali na żywo ze sceny profesjonalni dje.

 

Niedziela

Po pełnym emocji pierwszym dniu Święta Srebra nastąpiła równie atrakcyjna niedzielna kontynuacja. Rozpoczęliśmy o godzinie 13:00 pokazem umiejętności młodych tancerek z Olkuskiej Szkółki Baletowej. Następnie swoje umiejętności muzyczne pokazała młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, Stowarzyszenia Wszyscy dla Wszystkich, Szkoły Podstawowej Nr 2 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym Nr 1, Szkoły Podstawowej w Osieku, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu oraz Ogniska Muzycznego DodiArt, pod kierownictwem Doroty Stachowicz-Mączki.

Dni Olkusza

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dwa bloki taneczne Szkoły Tańca Wena. Jej podopieczni udowodnili w czasie Dni Olkusza, że tytuł Mistrzów Polski zdobyli w pełni zasłużenie, godnie reprezentując Olkusz również na Mistrzostwach Europy. Spontaniczny pomysł tańca integrującego całą publiczność Święta Srebra okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko rozgrzał wszystkich zgromadzonych przed kolejnymi atrakcjami, ale także pokazał jak trudną pracę muszą wykonać podopieczni Rafała Lebiesta, by osiągać tak spektakularne sukcesy.

W miarę upływającego czasu olkuska starówka coraz szczelniej wypełniała się mieszkańcami oraz gośćmi Srebrnego Miasta. Wystąpił rockowy zespół Acjaton, znany doskonale olkuskiej publiczności. Z ogromną sympatią na scenie Dni Olkusza został przyjęty Kuba Molęda – olkuszanin, który chętnie wraca do swojego rodzinnego miasta, tym razem w ramach cyklu występów Gwiazdy Srebrnego Miasta.

Dni Olkusza

Prawdziwą ucztę muzyczną zafundowała licznej publiczności Dominika Gawęda z zespołem Blue Café. Fantastyczny kontakt z publicznością sprawił, że zgromadzeni na olkuskim rynku ciągle nie mieli dość, prosząc o kolejne bisy. Podobnie jak dzień wcześniej, cierpliwi uczestnicy Dni Olkusza mieli okazję do spotkania z gwiazdą niedzielnego wieczoru.

Dni Olkusza

Niespodzianką w czasie tegorocznych obchodów święta miasta była premiera filmu „Zatrzymaj się w Srebrnym Mieście”, zrealizowanego na zlecenie magistratu z okazji 720-lecia Olkusza. Film, pokazując najciekawsze zakątki gminy Olkusz, zwraca się również z apelem do widzów, by zatrzymali się w Olkuszu, zainteresowali miastem, jego atrakcjami oraz historią.

Tradycyjnie Święto Srebra – Dni Olkusza 2019 zakończyliśmy pokazem sztucznych ogni.

Konferansjerem w czasie Dni Olkusza był Michał Latos.

 

Organizatorami Święta Srebra - Dni Olkusza 2019 byli: burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Imprezę patronatem medialnym objęli: Przegląd Olkuski oraz Kurier Olkuski

Do zobaczenia na Święcie Srebra za rok!

 

SPONSORZY DNI OLKUSZA 2019

 

SPONSOR GŁÓWNY: 

 • PLAST MET AUTOMOTIVE SYSTEMS SP. Z O.O. OLKUSZ   

 

SPONSORZY POSIŁKOWI: 

 • ZGH “BOLESŁAW “ S.A. W BUKOWNIE   
 • BOLTECH SP. Z O.O. W BUKOWNIE    
 • INTERKONEKT S.C. BARCZYK PAWEŁ, FURMAN TOMASZ W WOLBROMIU  
 • ZYGMUNT SOLECKI PPUH EKSPORT-IMPORT MALBOX W OSIEKU   
 • FHU MAX-TRANS GOSPODARKA ODPADAMI W OLKUSZU   
 • INTERMAG SP. Z O.O. W OLKUSZU   
 • SPOŁEM POWSZECHNA SPÓŁDZIELNIA SPOŻYWCÓW W OLKUSZU 
 • VELVET CARE SP. Z O.O. W KLUCZACH 
 • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O. W OLKUSZU    
 • GRAFPRESS W OLKUSZU 
 • HOTEL VICTORIA W OLKUSZU 

 

POZOSTALI SPONSORZY: 

 • IMI INTERNATIONAL SP. Z O.O. W OLEWINIE   
 • KOSMO-TRANS WOJCIECH PIAŚNIK W KOSMOLOWIE 
 • PRZEDSIĘBIORSTWO GOSPODARKI KOMUNALNEJ SP. Z O.O OLKUSZU 
 • KAROLINEX-RECYKLING KAROLINA KOCYBA OLKUSZU 
 • PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT DROGOWYCH S.A. W OLKUSZU   
 • AKADEMIA WSB W DĄBROWIE GÓRNICZEJ 
 • BANK POLSKA KASA OPIEKI SA. ODDZIAŁ OLKUSZ 
 • CREATON POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W OLKUSZU 
 • PAKOREX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SP. K.  W OSIEKU 
 • P.P.U.H.”GAMEX” GRZEGORZ ŻUREK W OSIEKU 
 • MTD MARIUSZ DZIURA SP.J. W OLEWINIE  
 • PROFEREM SP. Z O.O. OLKUSZU 
 • TECHNIKA GRZEWCZA MATEUSZ KULPA, MATEUSZ KOĆMA S.C. OLKUSZU 
 • OTCF S.A. W WIELICZCE 
 • PHU EKO TOMASZ BORECKI, ADAM PASEK SP.J. OLKUSZU  
 • ZAJAZD „PAN TADEUSZ” KAROLINA BRZOZOWSKA W KOGUTKU  
 • STACJA PALIW JULIAN KOWALCZYK OLKUSZU 
 • ZAKŁAD USŁUG PRZEMYSŁOWYCH CERTUS SP. Z O.O. OLKUSZU 
 • FH-U UNIWERSAL ZBIGNIEW CIOCH W ZIMNODOLE 

 

 

PATRONI MEDIALNI: 

 • PRZEGLĄD OLKUSKI 
 • KURIER OLKUSKI 

Więcej zdjęć z Dni Olkusza - Święta Srebra 2019 znajduje się na naszym profilu facebookowym: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1332742310214940