Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

30 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się finisaż wystawy „… a pod zamkiem był dwór”.

Historia starościńskiego dworu położonego u stóp ruin rabsztyńskiego zamku ilustrowana starymi fotografiami i rycinami została wyeksponowana na tablicach. Partnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu, Stowarzyszenie Krucza Skała, Muzeum Regionalne PTTK, Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn.

DSCF9589DSCF9602

 

Zdjęcia i materiały do wystawy udostępniła również rodzina ostatnich właścicieli dworu starościńskiego. Podobnie jak na otwarciu otwarciu wystawy, także i na jej zakończeniu gościła wnuczka ostatniego właściciela Krystyna Ceglińska z d. Manterys z małżonkiem.

DSCF9613

DSCF9628

Zebranych powitała Grażyna Praszelik-Kocjan zapewniając, że w przypadku uzyskania niezbędnych grantów ta ciekawa ekspozycja będzie nadal prezentowana, m.in. na olkuskim rynku. Niemniej na razie są to plany.

DSCF9626

DSCF9641

Krystyna Ceglińska ze wzruszeniem wspominała sielskie wakacje spędzane u babci w Rabsztynie; zachwyt przyrodą, obcowanie z historią, wspaniałe, zdrowe wiejskie jedzenie. Odczytała kilka swoich wierszy mówiących o rodzinie i o zamku w Rabsztynie.

DSCF9650

 

Tomasz Szygulski, który opracował koncepcję wystawy, ze swadą i znajomością rzeczy opowiedział o starościńskim dworku w kontekście historycznym. Jaka szkoda, że ten piękny osiemnastowieczny folwark został wyburzony, zamiast po odrestaurowaniu pysznić się u stóp ruin zamkowych jako symbol naszego bogactwa kulturowego.

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz