1 lipca na olkuskie ulice wyjadą nowoczesne autobusy, które zastąpią stary tabor Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. W tym dniu wszystkie przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne. Oficjalnej prezentacji nowych pojazdów wraz z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej dokonano 27 czerwca. Ta komunikacyjna rewolucja była możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu na działania popularyzujące niskoemisyjny transport publiczny. Wartość projektu to 28 mln złotych brutto, z czego około 19,4 mln zł stanowi uzyskane dofinansowanie.

- Komfort jazdy nowymi pojazdami z pewnością przekona nowych, do tej pory nieprzekonanych mieszkańców, do korzystania z publicznego transportu. Jest to historyczny dzień dla komunikacji miejskiej nie tylko Gminy Olkusz, ale również dla Bukowna, Bolesławia i Klucz. Jesteśmy świadkami, ale również współuczestnikami przeprowadzenia prawdziwej rewolucji w publicznym transporcie zbiorowym naszego regionu – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz inicjator przystąpienia do projektu zakupu nowych autobusów.

Przekazanie

To Gmina Olkusz wykonała pierwszy krok do uzyskania dofinansowania na zakup nowych autobusów. Po uzgodnieniu zasad dalszej współpracy czterech gmin w Związku Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna” wniosek został przepisany na Związek, który doprowadził sprawę pozyskania funduszy do szczęśliwego końca.

Zgodnie z założeniami projektowymi obsługą nowych autobusów zajmie się konsorcjum firm z bogatym doświadczeniem w realizacji transportu zbiorowego - Transgór SA, PKS Południe sp. z o.o. oraz LZ Apolinary Lazar, Marcin Lazar Sp. Jawna. Pod opiekę otrzymają 4 duże i 13 średnich autobusów wyprodukowanych przez Solaris Bus & Coach S.A. oraz 6 małych pojazdów z fabryki AUTOSAN sp. z o.o. Będą to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w wygodne fotele, biletomaty, monitoring, porty usb do ładowania urządzeń mobilnych, udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz system nawigacji GPS. Wszystkie będą spełniały normę emisji spalin EURO VI. Samo konsorcjum dodatkowo zapewni 11 swoich autobusów oraz 6 rezerwowych.

Przekazanie

- Realizacja tego projektu nie należała do łatwych. Była bardzo duża konkurencja. Sam wniosek musiał uzyskać i uzyskał maksymalną możliwą ilość punktów, a przez to maksymalne dofinansowanie. Autobusy w normie EURO VI zaliczane są do ekologicznych. Ich silniki podczas pracy emitują głównie dwutlenek węgla, wodę i azot, czyli składniki obojętne dla środowiska. To, co jest szkodliwe, czyli tlenki węgla czy azotu są emitowane w śladowych ilościach. Za tę decyzję przystąpienia do projektu należą się słowa podziękowań – mówił Tadeusz Chwast, przewodniczący zarządu ZKG „KM” w Olkuszu.

Przekazanie

Zakup autobusów to niejedyna korzyść płynąca z dofinansowanego projektu. Na placu autobusowym pod Supersamem został już zainstalowany system informacji pasażerskiej. Na tablicy będą wyświetlane numery linii, kierunek kursu oraz czas odjazdu pojazdów. W związku z montażem 9 kamer monitoringu w obrębie placu zwiększy się też bezpieczeństwo podróżnych.

Przekazanie

- W imieniu nowego operatora chciałbym złożyć serdeczne gratulacje władzom gmin Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze, a szczególnie burmistrzowi Olkusza i władzom Związku, za pomysł i za skuteczność aplikowania o środki unijne na zakup tych nowoczesnych europejską skalę autobusów. Usługi w zakresie komunikacji miejskiej Transgór świadczy od 25 lat. Mając doświadczenie w obsłudze autobusów dajemy gwarancję, że te autobusy znajdą się w dobrych rękach, że będą eksploatowane i serwisowane w sposób prawidłowy – zapewniał prezes zarządu Transgór SA Zbigniew Gruszka, lidera konsorcjum, które będzie wykonywało przejazdy komunikacji miejskiej.

Przekazanie

W czasie uroczystego przekazania nowych autobusów była możliwość sprawdzenia ich funkcjonalności. W tak ciepły dzień szczególnie cieszyła w pełni działająca klimatyzacja. Poświęcenia nowych pojazdów dokonał ks. Dziekan Henryk Chmieła. Pojawiła się również możliwość krótkiej podróży ulicami Olkusza.

Przekazanie

Wartość całego zadania wynosi 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi dofinansowanie uzyskane dla projektu „Obniżenie emisyjności Gmin Olkusz, Bolesław, Bukowno, Klucze poprzez wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego i organizację zbiorowego transportu publicznego” w ramach Działania 4.5 Niskoemisyjny transport miejski, Poddziałania 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski  – SPR  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Darmowa komunikacja

WAKACJE 2019 – DARMOWA KOMUNIKACJA DLA UCZNIÓW!!!

Zarząd Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu pragnie poinformować, że za zgodą członków Zgromadzenia Związku, już od najbliższego poniedziałku, tj. od 1 lipca do 1 września b.r., wprowadza bezpłatne przejazdy wakacyjne komunikacją miejską.

Wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ich oddziałów gimnazjalnych z terenu czterech gmin – Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz, będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach komunikacji miejskiej Związku.

UWAGA! Jedyny warunek – ważna legitymacja szkolna do okazania w razie kontroli!

Zachęcając wszystkich do korzystania z komunikacji miejskiej, jeszcze raz życzymy wszystkim uczniom udanego i bezpiecznego letniego wypoczynku.