Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie był niezwykle gorący – nie tylko dzięki żarowi lejącemu się nieustannie z nieba, ale również za sprawą spektakularnych pokazów walk w wykonaniu niczym niezmordowanych rycerzy. Każdy, kto zdecydował o spędzeniu dwóch ostatnich dni czerwca w Rabsztynie, może pochwalić się cudowną opalenizną, zdjęciami oraz fantastycznymi wspomnieniami!

Turniej Rycerski 2019

Zapowiedź i sobota

Przedsmak turniejowych zmagań można było poczuć jeszcze tydzień wcześniej, w czasie zajęć animacyjnych i pokazów przygotowanych na olkuskim rynku specjalnie z myślą o dzieciach.

Turniej Rycerski 2019

Turniej Rycerski 2019

Prawdziwe zawody rozpoczęły się w sobotę 29 czerwca o godzinie 13:00 przemarszem bractw i oficjalnym powitaniem przybyłych rycerzy, którego dokonała – odziana w niezwykle stosowny do okazji strój – Bożena Krok, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Turniej Rycerski 2019

Okolicznościowy huk wystrzału armatniego słyszany był w najdalszych częściach gminy Olkusz, przypominając mieszkańcom o trwającej imprezie. I goście zgromadzeni pod rabsztyńskim zamkiem nie zawiedli swoją frekwencją oraz chęcią do współzawodnictwa w licznie zaplanowanych atrakcjach.

A tych nie brakowało! Rozpoczęliśmy turniejem miecza i tarczy, by następnie – z udziałem odważnych reprezentantów publiczności – dokonać sprawdzianu umiejętności rzutu kulą. Po krótkiej przerwie odbył się turniej miękkich włóczni i sprawnościowy w rzucie włócznią kobiet i mężczyzn.

Turniej Rycerski

Niezwykle przyjemnym przerywnikiem było widowisko "Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza" teatru średniowiecznego „Trójkąt”. Całkowicie fikcyjne krainy i bohaterowie przedstawione zostały z satyrycznym zacięciem i bez dbałości o jakąkolwiek prawdę, poza prawdą samego przedstawienia i inteligentną zabawą sytuacją i pointą.

W tym roku, wyjątkowo z uwagi na trwające na zamku w Rabsztynie prace, zamiast bitwy o zamek odbyła się – równie zjawiskowa – bitwa o most. Po jej zakończeniu nastąpiły walki drużyn rycerskich 3 vs. 3. Dzień pełen wrażeń pięknie domknął koncert zespołu Castle Dreams, wykonującego folk rockowe aranżacje znanych przebojów, mieszane z własnymi kompozycjami.

 

Niedziela

Niemniej emocji przyniósł drugi dzień Turnieju Rycerskiego. O 10:30 rozpoczęły się zmagania łucznicze oraz zapaśnicze.

Turniej Rycerski 2019

W przerwie odbył się pokaz dawnych tańców, w którym udział wzięła najmłodsza część publiczności.

Turniej Rycerski 2019

Potem, za sprawą pokazu artyleryjskiego, zrobiło się naprawdę głośno. Rozbudzeni rycerze chwilę później wzięli udział w turnieju miecza długiego, zmierzyli się w dwuosobowych zespołowych potyczkach i w rzucie toporem.

Turniej Rycerski 2019

Turniej Rycerski 2019

Na zakończenie XV. Turnieju Rycerskiego w Rabsztynie odbyły się animacje dla dzieci i młodzieży.

Przez cały czas imprezie towarzyszyły liczne akcje dodatkowe: Mobilny Punkt Informacji Turystycznej oraz stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz z plenerową mennicą i konkursem o historii Olkusza oraz Zamku Rabsztyn, stoisko promocyjne Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” z zajęciami plastycznymi i zabawami dla najmłodszych, stanowiska rzemieślnicze: garncarza i kowala, gastronomiczne i rękodzielnicze.

Turniej Rycerski 2019

Organizatorem turnieju był Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który objął honorowy patronat nad imprezą, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Partnerem turnieju był również Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, który zapewnił bezpłatne dojazdy do Rabsztyna, a patronat medialny objęły: Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski, Historykon.pl oraz Omega Studio.

Turniej Rycerski 2019

Więcej zdjęć z Turnieju znajduje się na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1362580120564492