Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na wystawę plenerową, którą 15 lipca 2019 r. o godz. 9.00 otworzy przed gmachem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu (ul. F. Nullo 29b) dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

W tym samym dniu o godz. 10 rozpoczną się zajęcia plastyczne dla przedszkolaków w oparciu o projekt edukacyjny „Z historią w kolorach”, a o godz. 12 – warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół, zatytułowane „Wokół ojców niepodległości”.

Wystawa „Powstała, by żyć” opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przedstawia zarys polskiej działalności politycznej i dyplomatycznej u schyłku I wojny światowej. W centralnej części kolistej ekspozycji polecamy szczególnie mapę dawnej Europy środkowej, którą każdy może wprawić w ruch, kręcąc „kołem historii”.

Zaprezentowano archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.

Zapoznając się z ekspozycją można prześledzić rozpoczęty w listopadzie 1918 r. proces narodzin państwa i formowania się demokratycznego ustroju, zwieńczony uchwaleniem konstytucji 17 marca 1921 r. Przypominamy także, jak kształtowały się granice Rzeczpospolitej – w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński oraz Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, przypieczętowane traktatem ryskim z 18 marca 1921 r.