1 września, dokładnie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, władze miasta przygotowały bogaty program uroczystości upamiętniających ten – największy w historii świata – konflikt zbrojny. Mieszkańcy licznie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w Mszy św. w intencji mieszkańców Olkusza i Ziemi Olkuskiej, którzy brali udział w wojnie, a następnie w oficjalnej części pod pomnikiem Ofiar Wojny w parku miejskim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wydarzenia okolicznościowe – zlot militarny oraz koncert pieśni patriotycznej, które odbyły się na olkuskim rynku.
- Jako burmistrz Olkusza jestem dumny z patriotycznej postawy mieszkańców Srebrnego Miasta, którzy tak licznie przyłączyli się do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Były to wydarzenia tragiczne, o których powinniśmy zawsze pamiętać, dlatego szczególnie cieszy udział najmłodszych olkuszan. To przede wszystkim z myślą o nich przygotowaliśmy zlot militarny, choć widziałem, że namioty naszych wystawców cieszyły się zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Pięknym zwieńczeniem obchodów był koncert pieśni patriotycznej zespołu Te Deum, odbywający się w klimatycznej olkuskiej scenerii – podsumowuje obchody Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.
O godzinie 10:00 w bazylice p.w. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbyła się Msza św. inaugurująca obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie uczestnicy uroczystości podążyli za Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą do parku miejskiego, gdzie odśpiewali hymn państwowy oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojny, oddając cześć poległym bohaterom II wojny światowej, czcząc ich pamięć minutą ciszy. W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Roman Piaśnik przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem konfliktu w Olkuszu. Następnie, Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odczytała apel pamięci.
Kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945 złożyli przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Romanem Piaśnikiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Kucharzykiem na czele, minister Jacek Osuch, posłanki Lidia Gądek i Agnieszka Ścigaj, starosta Bogumił Sobczyk, radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Wójcik, delegacje Policji, Straży Pożarnej, olkuskich szkół, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i społecznych. Wartę przy pomniku pełnili harcerze. Duże wrażenie robili również uczniowie olkuskiej mundurówki oraz poczty sztandarowe.
Równolegle, już od godziny 10:00, na olkuskim rynku trwał zlot militarny. Do udziału został zaproszony 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Bytomia, który zaprezentował działko przeciwlotnicze. Swoje miejsce miały także 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz 8. Baza Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Na stoiskach można było przymierzyć elementy wyposażenia i umundurowania żołnierzy. Dużą atrakcją okazała się przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie strefa edukacyjna oraz wystawa „100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się prawdziwy fotel współczesnego samolotu wojskowego, w którym każdy mógł poczuć się jak prawdziwy pilot.
Zlot wzbogaciły także stoiska grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów militariów, na których można było zobaczyć i dotknąć broni oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Zaprezentowali się: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów, żołnierze Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza. Tuż obok był namiot i samochód terenowy w pustynnym kamuflażu. W ten sposób zaprezentowała się grupa LOK „Milsim” skupiająca miłośników militariów i ASG. Namiot promocyjny prezentujący sprzęt i wyposażenie policji miała też Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu. Z kolei na stoisku promocyjnym Gminy Olkusz można było wziąć udział w konkursie o II wojnie światowej na Ziemi Olkuskiej.
Podczas zlotu nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, które zostały przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na rynku stanęła plenerowa pracownia MOK, gdzie dzieci chętnie brały udział w warsztatach plastycznych pt. „Widok z samolotu” i robiły sobie zdjęcia w monidle „Lot samolotem Władysława Gnysia”.
Propozycją dla miłośników historii była wystawa plenerowa „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej” przygotowana przez olkuską Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Jej oficjalnego otwarcia dokonano tuż po zakończeniu oficjalnej części uroczystości. Dodatkowo, w budynku olkuskiego magistratu odbyły się bezpłatne seansy filmów dokumentalnych o II wojnie światowej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej: „Ocalić od zapomnienia...”, „Kocjan. Życie pod wiatr” oraz „Nie tylko NN – partyzanci pochowani na olkuskim cmentarzu”. Dodatkowo, do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Olkuscy strażacy w walce z okupantem” zaprosiło tego dnia Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.
O godzinie 19:00 na rynku, przed budynkiem magistratu, rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych „Zaśpiewajmy razem” w wykonaniu olkuskiego zespołu Te Deum.
Organizatorami obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej byli: Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Jan Kucharzyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu. Współorganizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu.
Więcej zdjęć znajduje się na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1416757201813450