Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj rano, czterdziestoosobowa grupa mieszkańców Olkusza wyjechała z partnerską wizytą do niemieckiego miasta Schwalbach am Tanus. Wyjazd zorganizowany przez olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” został jak zawsze wsparty przez Gminę Olkusz. W wyjeździe biorą udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia, którzy w ubiegłym roku podejmowali u siebie niemieckich gości, a także 12 osobowa grupa olkuskiej młodzieży.

Tegoroczny wyjazd ma szczególny charakter, bowiem olkuska grupa została zaproszona na uroczystości 40. lecia partnerstwa pomiędzy Schwalbach i francuskim miastem Avrille. Warto dodać, że w ubiegłym roku uroczyście obchodzono 20 lat partnerstwa pomiędzy Olkuszem i Schwalbach. Podczas pobytu przedstawiciele naszego miasta wezmą udział w międzykulturowym festynie „Zjednoczeni w Różnorodności ", na którym będą mieli stoisko z materiałami promującymi Olkusz, ziemię olkuską i Małopolskę przekazanymi przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. W trakcie festynu olkuska młodzież przedstawi też krótki program artystyczny „Na folkową nutę”. Podczas tygodniowego pobytu olkuszanie wezmą udział w spotkaniach, warsztatach i seminariach dotyczących współpracy europejskiej. Będą też mieli okazję spotkać się z przedstawicielami stowarzyszeń, jakie działają w Schwalbach.  Zaplanowano również wizytę w Centralnym Banku Europejskim we Frankfurcie, gdzie będą uczestniczyć w seminarium „System płatniczy strefy Euro - ograniczenia i perspektywy na przyszłość.” Z kolei grupa olkuskiej młodzieży będzie miała okazję spotkać się ze swoimi niemieckimi rówieśnikami – uczniami gimnazjum Albert-Einstein Schule i wspólnie wziąć udział w zajęciach sportowych. W programie pobytu jest także zwiedzanie. Olkuszanie będą mieli okazję zobaczyć Frankfurt, park rzeźb Blickachsen Eschborn oraz Wystawę Karykatur w Schwalbach. Wezmą też udział w mszy, podczas której ks. Robert z Olkusza będzie celebrował ekumeniczne niemiecko – francusko - polskie nabożeństwo w intencji pokojowej współpracy narodów Europy. W trakcie podróży powrotnej olkuska grupa zatrzyma się na noc w Sondershausen w Turyngii. Będzie też miała okazję zwiedzić Geise i Kleinsassen.

Warto przypomnieć, że umowa partnerska pomiędzy Olkuszem i Schwalbach została podpisana 4 lipca 1997 r. przez burmistrzów Andrzeja Ryszkę i Horsta Faesera (w 2002 roku burmistrz Faeser otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Olkusza). Także w 1997 roku wyjechała do Niemiec pierwsza grupa olkuskiej młodzieży, a rok później miała miejsce pierwsza wizyta delegacji mieszkańców Schwalbach w Olkuszu. W tym samym 1998 roku przy olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury powstało Koło Partnerskie, które z czasem przekształciło się w stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” . Od początku kieruje nim Genowefa Bugajska.