Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Widowiskowy „Festyn sarmacki” pod zamkiem Rabsztyn, niezwykły „Dzień otwarty muzeów olkuskich”, a także koncerty, wystawy, rajd rowerowy i wiele atrakcji dla dzieciaków. To tylko część wydarzeń, jakie czekają na uczestników Juromani – Święta Szlaku Orlich Gniazd, jakie będzie się odbywało w weekend 20-22 września w Olkuszu i Rabsztynie.

 

Cykl imprez rozpocznie się już w piątek 20 września sesją popularnonaukową „Renowacja, czy rekonstrukcja – prace konserwatorskie prowadzone na zamku Rabsztyn” w olkuskim Centrum Kultury. Po sesji zapraszamy wieczorem na koncert poezji śpiewanej i piosenki turystycznej na dziedzińcu Centrum Kultury. Wystąpią nauczyciele i podopieczni olkuskiego Ogniska Artystycznego „Żaczek”, a potem znany zespół „Bractwo Wiecznego Natchnienia”.

W sobotę 21 września zapraszają olkuskie muzea. W ramach „Dnia otwartego muzeów olkuskich” będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej i salę edukacyjną Uniwersytetu prof. Wodniczka prowadzoną przez olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a w cenie biletu ulgowego Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcję Minerałów i Skamieniałości. We wszystkich muzeach od godziny 10 do 18 będą się odbywały bezpłatne warsztaty oraz animacje i zabawy dla najmłodszych, quizy, spektakle teatralne i wiele innych atrakcji. Będzie można nauczyć się grać na afrykańskich bębnach, zrobić ozdoby z papierowej wikliny, a także przejechać się zabytkowym samochodem strażackim. Będzie też pokaz broni i uzbrojenia z czasów II wojny światowej. Na olkuskim rynku będzie można oglądać ciekawą wystawę planszową o zamku i dworze w Rabsztynie.

W niedzielę 22 września zapraszamy na „Festyn sarmacki” pod zamkiem Rabsztyn oraz na rajd rowerowy. Od godziny 10 do 18, pod zamkiem, w klimat sarmackiej epoki wprowadzi uczestników Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Będą widowiskowe pokazy husarii i artylerii, pokaz walki na szable, przymierzanie strojów szlacheckich i liczne atrakcje dla najmłodszych utrzymane w stylu epoki. Wieczorem pod zamkiem rozegra się widowiskowa potyczka oddziału szlachty polskiej z najemnikami Maksymiliana Habsburga. Organizatorzy przygotowali cały szereg wydarzeń towarzyszących. Na stoiskach stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” i „Wszyscy dla wszystkich” będzie można wziąć udział w zajęciach plastycznych i ceramicznych, a także konkursach i zabawach. Z kolei atrakcją Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej będzie pokaz wybijania replik dawnych monet. Będzie też stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Olkusz. Propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marsz nordic walking.

Organizatorem wydarzenia Święto Szlaku Orlich Gniazd na Ziemi Olkuskiej – Rabsztyn, Olkusz 2019 jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Olkusz. Współorganizatorami są Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami oddział PTTK w Olkuszu, Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Nadleśnictwo Olkusz i stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”. Patronat medialny: Gazeta Krakowska, Radio Kraków SA, Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski i portal Historykon.