Poznanie miejsc i osób, które zasłużyły się w dziele odzyskania niepodległości. Taki jest główny cel bezpłatnego spaceru historycznego „Śladami Niepodległości w Olkuszu”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 9 listopada.

Uczestników spaceru zapraszamy o godz. 10.00 do Punktu Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8), gdzie rozpocznie się spacer historyczny śladami dawnych fotografii i miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w Olkuszu. Podczas spaceru uczestnicy oprowadzani przez członków Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit” oraz pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu  będą mieli okazję poznać historię m.in. gen. Stefana Buchowieckiego, olkuskiego lekarza, twórcy służb medycznych legionów, działacza strażackiego Jana  Jarno, czy nauczyciela i społecznika Aleksandra Machnickiego. Będą też mogli zobaczyć budynki, w których sto lat temu mieściły się urzędy, szpital i szkoły. Dla uczestników spaceru będą przygotowane bezpłatnie okolicznościowe ulotki, w których opisane są wydarzenia lat 1914-18 w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. Udział w spacerze jest bezpłatny. Organizatorami spaceru jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”. Wycieczka odbywa się w ramach akcji  „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Jej organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.