Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Zakończył się tegoroczny cykl bezpłatnych „Olkuskich Spacerów Historycznych 2019” zorganizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami. Łącznie w piętnastu bezpłatnych, tematycznych spacerach wzięło udział przeszło czterysta osób.

- Spore zainteresowanie mieszkańców i turystów taką formą poznawania bogatej historii naszego miasta, to dowód, że takie akcje są potrzebne. Chciałem serdecznie podziękować przewodnikom, którzy społecznie oprowadzając wycieczki dzielili się z ich uczestnikami swoją bogatą wiedzą, a przede wszystkim pasją w zgłębianiu historii naszego miasta. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Spacery były organizowane średnio raz w miesiącu, w piątkowe popołudnia lub sobotnie przedpołudnia. Część spacerów stanowiło uzupełnienie rocznic ważnych wydarzeń historycznych. Taki charakter miały m.in. spacery związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, odzyskaniem niepodległości, czy likwidacją olkuskiego getta. W tym roku obchodziliśmy 720-lecie Olkusza, dlatego część wycieczek była poświęcona najstarszej historii miasta.

Uczestnicy mogli poznać górnicze skarby olkuskiej bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła, przejść śladami dawnych świątyń olkuskich, zobaczyć najstarsze ryciny przedstawiające zamek Rabsztyn, czy wspólnie poznawać historię herbu Olkusza i gmerków olkuskich mieszczan. Był też spacer pod intrygującym tytułem „Szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp”, który cieszył się sporym zainteresowaniem. W październiku przed dniem Wszystkich Świętych odbył się spacer historyczny po Starym Cmentarzu oraz akcja „Światełko bohaterom”, czyli spacer szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim cmentarzu.

W ramach akcji zostały opracowane i wydane ulotki oraz plakaty z całorocznym programem spacerów, które trafiły do szkół, bibliotek i ośrodków kultury. Spacery były zapowiadane i relacjonowane na fanpage olkuskiego magistratu. Zostały także przygotowane kopie archiwalnych fotografii Olkusza, które pozwalały uczestnikom spacerów na poznanie wyglądu miasta w przeszłości.

Uczestników spacerów oprowadzał historyk – regionalista, pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, a także przewodnicy z Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit”, Klubu Przewodników PTTK „Ilkussia”, stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”,  stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” i olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, a także miłośnicy historii Olkusza.

Tegoroczną nowością były spacery rodzinne, podczas których dzieci miały okazję brać udział w ciekawych warsztatach.  Dzięki życzliwości Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”, który bezpłatnie udostępnił autobusy komunikacji miejskiej, uczestnicy spacerów mieli okazję pojechać w maju na bezpłatną wycieczkę śladami powstania styczniowego na ziemi olkuskiej, a we wrześniu na wycieczkę śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej.

Całoroczna akcja „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji pod tym hasłem, a także wcześniejszych działań Urzędu Miasta i Gminy służących popularyzacji historii i zabytków Olkusza w formie bezpłatnych wycieczek. Przypomnijmy, że w 2016 roku magistrat we współpracy z partnerami zorganizował jednodniową akcję „Poznaj Olkusz”, w ramach której chętni mogli wziąć udział w pięciu bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem.  Z kolei przed dwoma laty zorganizowano trzy spacery historyczne, wycieczki i warsztaty dla dzieci podczas ferii zimowych oraz wakacyjną akcję „Podziemne piątki”, w ramach której prawie tysiąc osób zwiedziło podziemia olkuskiego ratusza.

Organizatorem tegorocznej akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu. Patronat medialny nad akcją objęły Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.