Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Mijający 2019 rok był szczególny. Obchodziliśmy bowiem 720-lecie Olkusza. W 1299 roku "Henricus, civis de Ilkusz", czyli Henryk mieszczanin olkuski, otrzymał prawo do założenia wsi Zimnodół. Ponieważ nie znamy daty nadania praw miejskich, a do naszych czasów nie zachował się dokument lokacyjny, tę datę przyjęto za pierwszy zapis o Olkuszu, jako mieście. Poza tym, w mijającym 2019 roku sporo się działo. Uczestniczyliśmy w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jakie odbywały się w naszym mieście, pomagaliśmy potrzebującym, cieszyliśmy się z kolejnych inwestycji, dzięki którym zmienia się oblicze naszego miasta i gminy. Przedstawiamy Państwu nasze subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy.

STYCZEŃ

 • Po raz kolejny odbył się Sylwester na olkuskim lodowisku, który przyciągnął wielbicieli nietuzinkowych sposobów na powitanie Nowego Roku. Życzenia wszystkim olkuszanom złożył burmistrz Roman Piaśnik, a zgromadzonych w zachwyt wprowadził pokaz łyżwiarzy.
 • Wielu olkuszan wzięło udział w uroczystym orszaku, jaki towarzyszył tradycyjnemu świętu Trzech Króli. Uczestnicy marszu wyruszyli spod olkuskich parafii, przeszli na plac dworcowy, a następnie na rynek.
 • Gmina Olkusz podpisała umowę na przekazanie dofinansowania w kwocie 1 709 387,32 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 na prace przy zamku Rabsztyn. Inwestycja obejmuje odgruzowanie części piwnic, gdzie powstanie podziemny pawilon z punktem informacyjnym i kawiarnią. W zakres prac wchodzi zabezpieczenie murów pałacu oraz wykonanie badań archeologicznych, a także stworzenie strefy rekreacyjnej ze sceną.
 • W olkuskim magistracie odbyło się 28. Olkuskie Forum Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu, wzięło udział przeszło 20 przedstawicieli stowarzyszeń działających na terenie Miasta i Gminy Olkusz.
 • To był rekordowy pod względem ofiarności mieszkańców ziemi olkuskiej 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy miasta i gminy Olkusz przekazali na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych niebagatelną kwotę 55 630 zł.
 • Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, z inicjatywy burmistrza Romana Piaśnika, spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych oraz mieszkańców, aby złożyć hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Do Gdańska został wystosowany list kondolencyjny w imieniu władz i mieszkańców Olkusza.
 • W olkuskim Domu Kultury odbył się doroczny Koncert Bożonarodzeniowy, podczas którego wystąpili laureaci III Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, zespoły folklorystyczne, solistki Pracowni Muzycznej MOK oraz Chór MOK przy OUTW.
 • Olkuska Biblioteka rozpoczęła realizację trzech nowych projektów dla czytelników: „ABC-Ekonomii”, „Akademia Umysłu ®Senior EDU” , "Kodowanie w bibliotece - druga edycja".
 • Zmarł doktor Zdzisław Tuszyński (1939 – 2019). Długoletni lekarz wojskowy, a także internista w cywilnej służbie zdrowia. Pasjonat piłki nożnej i wieloletni sędzia piłkarski.

Styczeń

LUTY

 • Po raz kolejny wręczono nagrody Cordis Nobilis przyznawane osobom oraz organizacjom, które wyróżniają się swoją aktywną i bezinteresowną pracą na rzecz innych. Nagrody i wyróżnienia otrzymali: Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w kategorii Organizacja oraz firma Artur Sokół w kategorii Filantrop. W kategorii Wolontariusz nagrodę otrzymała Ewa Gruszka, a wyróżnienie Kacper Żurek. W kategorii Nauczyciel nagrodzono Bożenę Szymonek. W kategorii Osoba nagrodę otrzymał Konrad Kulig.
 • Rada Miejska w Olkuszu uchwaliła historyczny dla Olkusza budżet na 2019 rok. Po raz pierwszy wydatki miasta przekroczą 200 milionów złotych, co jest zasługą licznych projektów dofinansowanych z zewnątrz, które na wiele lat korzystnie wpłyną na wizerunek Srebrnego Grodu oraz znacznie poprawią jakość życia mieszkańców.
 • Po raz dziewiąty w Centrum Kultury MOK odbył się wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2019. Na wystawie zaprezentowano aż 61 prac olkuskich fotografików.
 • Jubileusz 5-lecia działalności obchodziła Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”. Jubileuszowe spotkanie miłośników turystyki odbyło się w olkuskim Domu Kultury.
 • W hali olkuskiego MOSiR odbył się III Memoriał im. Jarosława Śmigielskiego – byłego policjanta i sędziego piłkarskiego.
 • W olkuskim Domu Kultury odbył się 13 „Koncert Charytatywny” organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla Wszystkich”. Prawie 4000 zł zostało przeznaczone na rehabilitację dzieci i młodzieży.
 • Prawie osiemdziesiąt osób wzięło udział w Rodzinnym spacerze śladami wizerunków świętych w olkuskiej bazylice mniejszej św. Andrzeja Apostoła. Spacer zainaugurował całoroczną akcję „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy z partnerami. 
 • Pożegnaliśmy panią Barbarę Adamuszek (1959 – 2019). Przez wiele lat była Zastępcą Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu. Była też radną I kadencji Rady Powiatu Olkuskiego (1998 – 2002)
 • Ponad 600 osób wzięło udział w konsultacjach społecznych, których celem było zebranie opinii olkuszan dotyczących obecnych w przestrzeni publicznej reklam. Zdecydowana większość respondentów uznała, że reklam jest zbyt dużo i należy podjąć działania w celu poprawy estetyki miejskiej w tym zakresie.

luty

MARZEC

 • Odbyły się wyborów sołtysów, rad sołeckich oraz przewodniczących i zarządów osiedli w Gminie Olkusz.
 • Pani Zofia Dąbek z Witeradowa obchodziła swoje okrągłe setne urodziny. Życzenia Solenizantce złożyli burmistrz Roman Piaśnik, Kierownic Urzędu Stanu Cywilnego Władysław Kamiński oraz sołtys Witeradowa Krzysztof Szotek i przedstawiciele stowarzyszenia „Razem”.
 • W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu była prezentowana wystawa "V Batalion Strzelców Olkuskich". Pokazano na niej kilkadziesiąt nieznanych wcześniej archiwalnych zdjęć żołnierzy pierwszej ochotniczej jednostki, utworzonej w Olkuszu po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r.
 • Po raz kolejny poznaliśmy laureatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Nagrodę za 2018 rok w kategorii za całokształt twórczości otrzymał Wiesław Drygała muzyk i dyrygent Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. W kategorii animatora kultury nagrodę otrzymała Dorota Stachowicz-Mączka, a w kategorii młody twórca nagrodę zdobył Piotr Kalicki, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer i pedagog. Tytułem Ambasadora Kultury został uhonorowany Zenon Krukowiecki.
 • Prawdziwym świętem miłośników amatorskiej sztuki dramatycznej, była X jubileuszowa Olkuska Noc Teatru. Hasłem przewodnim odbywającego się w olkuskim Domu Kultury dorocznego przeglądu teatralnego było „Z Głową w Chmurach”.
 • Olkuska Biblioteka rozpoczęła emisję cyklu filmowego „Bajka na weekend”, czyli krótkich filmów, w których, olkuscy bibliotekarze, nauczyciele i ludzie kultury czytają dla dzieci fragmenty bajek.
 • W olkuskim Domu Kultury odbył się konkurs Eko-Plast zorganizowany przez MOK przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.
 • W Miejskim Ośrodku Kultury spotkało się 66 par, które obchodziły jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Z tej szczególnej okazji burmistrz Roman Piaśnik złożył im serdeczne życzenia. Podczas obchodów Złotych Godów małżonkowie otrzymali medale przekazane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
 • W olkuskiej hali MOSiR był rozgrywany VIII Memoriał Romana Nowosada, czyli turniej piłki ręcznej poświęcony pamięci zasłużonego olkuskiego zawodnika, a potem trenera „szczypiorniaka”.
 • Pożegnaliśmy, pochodzącego z Witeradowa, znanego historyka prof. zw. dr. hab. Ryszarda Kołodziejczyka. Profesor Kołodziejczyk zmarł w Warszawie w wieku 96 lat. Był m.in. współautorem dwutomowych „Dziejów Olkusza i regionu olkuskiego”.
 • „Gramy dla Maksa” – pod takim hasłem w ostatni dzień marca Olkuski Klub Sportowy Słowik, przy wsparciu Drużyny na Maksa i MOSiR-u, zorganizował zmagania dla młodych adeptów futbolu, połączone z akcją charytatywną na rzecz chorego Maksa. Na leczenie chorego chłopczyka udało się zebrać kwotę 16 935,58 zł.

Marzec

KWIECIEŃ

 • Jak co roku, pod pomnikiem Pamięci Olkuskich Pilotów olkuszanie oddali cześć 96 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Jedną z ofiar był, związany z naszym miastem, kapitan Arkadiusz Protasiuk, pilot prezydenckiego samolotu.
 • Zmarł Stanisław Wójcik (1927 - 2019). Długoletni działacz Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, prezes ogniska TKKF „Zamek” w Rabsztynie.
 • W Gminie Olkusz, podobnie jak w niemal całym kraju, rozpoczął się strajk nauczycieli. Wzięła w nim udział prawie połowa olkuskich nauczycieli.
 • Podinspektor Jarosław Klich został nowym Komendantem Powiatowym Policji w Olkuszu. Wcześniej przez 9 lat nadzorował pion kryminalny KPP w Olkuszu.
 • Wybrano firmę do obsługi kursów autobusów komunikacji miejskiej w gminach Olkusz, Bolesław, Bukowno i Klucze, organizowanych przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło Konsorcjum Autobusowe składające się z trzech firm, którego liderem jest Transgór SA z Mysłowic.
 • W Olkuszu i Rabsztynie odbyła się Inauguracja Sezonu Turystycznego 2019 pod patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Podczas dwudniowego wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla dorosłych i dzieci.
 • Ciekawym wydarzeniem kulturalnym był V Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej – Olkusz 2019. W jego trakcie odbyły się wystawy rzeźby i malarstwa oraz koncerty w olkuskiej bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła.
 • Jan Kucharzyk został wybrany Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu. Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej zostali: Henryk Gamrat, Jerzy Kwaśniewski i Grzegorz Tomsia.
 • Niesłabnącą popularnością wśród miłośników muzyki rockowej cieszy się „Rockowisko”, czyli doroczny przegląd kapel rockowych organizowany przez olkuski MOK. Zwycięzcą tegorocznego Rockowiska został niemiecki zespół „Past Reflection”.
 • Zmarł Zygmunt Andrzej Tracz (1949 - 2019). Jeden z pierwszych muzyków bigbitowych w Olkuszu, członek zespołu „Ilkusy”, długoletni wokalista zespołu „Olkuszanie”.

Kwiecień

MAJ

 • Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu została Małgorzata Żurek, długoletnia nauczycielka historii w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu, inicjatorka i organizatorka wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych.
 • Odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę bitwy pod Krzykawką i śmierci płk. Francesco Nullo. Obchody rozpoczęły się w Olkuszu na Starym Cmentarzu oraz były kontynuowane w Krzykawie. Gościem honorowym był JE Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce.
 • Na olkuskim Rynku odbył się Festyn Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO „Dni Europy”. Olkuszanie świętowali w ten sposób 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.
 • Sporo osób wzięło udział w olkuskiej Nocy Muzeów, jaką w przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzeów zorganizował olkuski MOK. Poza bezpłatnym zwiedzaniem ekspozycji muzealnych, uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów i obejrzeć spektakl Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu.
 • Odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego.
 • Spółka Plast-Met Automotive System, jako pierwsza firma z Olkusza uzyskała wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji - rządowego programu pomocy przedsiębiorcom planującym nowe inwestycje.
 • W olkuskiej Bibliotece, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny „Cuda i dziwy, czyli w świecie wierszy Juliana Tuwima”, z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin pisarza. Wydarzenie zainaugurowało również XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
 • Podczas „Teatraliów” w olkuskim Domu Kultury zaprezentowały się dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne z całego powiatu olkuskiego. Powiatowy Festiwal Kultury organizowany przez MOK i Starostwo Powiatowe w Olkuszu cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
 • W dorocznym święcie szczypiorniaka, czyli XI Memoriale Juliana Kazibuta wzięło udział kilkuset młodych zawodników. Trzydniowe zawody były rozgrywane w hali MOSiR.
 • Odbył się XII Zlot Przedszkolaków z gminy Olkusz. Ta cykliczna impreza promuje turystykę i rekreację wśród najmłodszych.
 • Na rynku w Olkuszu odbył się IV Olkuski Dzień Seniora. Impreza ta z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jej uroczystego otwarcia dokonał Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, który przekazał Seniorom klucze od bram Miasta. Wokół rynku przeszedł barwny korowód, wręczono wyróżnienia w III edycji konkursu „Miejsce przyjazne seniorom” oraz prezentowały się różne środowiska artystyczne, stowarzyszenia i ośrodki kultury.
 • W olkuskim „Silver Parku” odbyły się XXIV Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim Family Cup 2019 dla Amatorów. W zawodach, które były jednocześnie Mistrzostwami Województwa Małopolskiego wzięło udział ponad 100 zawodników w 17 kategoriach indywidualnych oraz 13 drużyn w kategorii rodzinnej.
 • Licznie zgromadzona publiczność towarzyszyła otwarciu dorocznej osiemnastej już wystawy „Artyści Olkuscy” w olkuskiej galerii BWA. Swoje prace zaprezentowało czterdziestu czterech artystów z terenu powiatu olkuskiego.
 • Ostatni weekend maja minął na wspólnej zabawie w czasie Dni Olkusza – Święta Srebra 2019. Gwiazdami tegorocznego święta miasta byli: PECTUS, Kuba Molęda oraz Blue Café. Na uczestników czekała również niespodzianka – premiera filmu promującego gminę Olkusz „Zatrzymaj się w Srebrnym Mieście”. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się Jarmark Rękodzieła i Produktów Lokalnych. W stoiskach na ul. Krakowskiej wystawcy prezentowali swoją bogatą ofertę ręcznie wykonanej biżuterii, zabawek, obrazów oraz smakołyków.

Maj

CZERWIEC

 • Organizowany przez olkuski magistrat projekt Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018 znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Uroczysta Gala wręczenia nagród miała miejsce w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.
 • Jubileusz 30 lecia obchodził olkuski Dom Pomocy Społecznej.
 • Olkusz po raz trzeci był gospodarzem Bike Atelier MTB Maraton. W imprezie wzięło udział przeszło tysiąc rowerzystów w różnym wieku, którzy wybrali start w jednej z trzech głównych kategorii.
 • Ponad osiemset dzieci wzięło udział w wydarzeniu "uMOCnieni literaturą", które odbyło się na olkuskim Rynku. Impreza została zorganizowana przez olkuską Bibliotekę w ramach projektu „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”.
 • Przez kilka dni w Olkuszu odbywały się wydarzenia upamiętniające 77. rocznicę zagłady olkuskich Żydów. Główną częścią uroczystości był Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów, ale upamiętnieniu olkuskiej społeczności żydowskiej służyły także wystawa, koncert, spotkanie autorskie, warsztaty dla młodzieży szkolnej i spacer historyczny.
 • W olkuskiej Bibliotece odbyła się sesja popularnonaukowa z okazji wydania jubileuszowego 20. numeru półrocznika „Ilcusiana”.
 • Przez Olkusz przejechał Diecezjalny Rajd Rowerowy ku czci św. Jana Pawła II. Miał on na celu uczczenie 20. rocznicy pobytu papieża-Polaka w Sosnowcu.
 • Nowym starostą olkuskim został Bogumił Sobczyk, dotychczasowy wicestarosta. Jego kandydaturę poparło 18 radnych.
 • Szkołę Podstawową w Osieku odwiedził „Naukobus” warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Całodniowa prezentacja pokazała, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga.
 • Z okazji 720-lecia Olkusza został zorganizowany internetowy quiz, który pozwalał sprawdzić wiedzę o historii Srebrnego Miasta, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Uczestnicy quizu, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi, otrzymali nagrody i upominki przygotowane przez olkuski magistrat z okazji jubileuszu miasta.
 • W hali MOSiR odbyły się XI Otwarte Mistrzostwa Jury Krakowsko-Częstochowskiej Oyama Karate Dzieci i Młodzieży. W zawodach wzięło udział 243. młodych adeptów sztuk walk z 14 klubów.
 • W olkuskim Domu Kultury odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2018/2019 Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Imprezą towarzyszącą było otwarcie wystawy Grupy Malarstwa OUTW.
 • Na olkuskim rynku odbył się kolejny Zlot Food Trucków. Ta kulinarna impreza, podczas której nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, cieszy się niesłabnącą popularnością.
 • Pod zamkiem Rabsztyn odbył się jubileuszowy, 15 Turniej Rycerski. Prawdziwe tłumy olkuszan i turystów miały okazję oglądać pojedynki rycerskie i pokazy sztuki wojennej oraz brać udział w grach i zabawach.
 • Olkuski poseł Jacek Osuch (PiS) został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Pełnomocnika Rządu ds. infrastruktury sportowej.
 • Odbyło się oficjalne przekazanie 23 nowych autobusów komunikacji miejskiej, które od lipca ruszyły na trasy na terenie czterech gmin: Olkusza, Bolesławia, Bukowna i Klucz.
 • Zmarł Józef Cabała (1959 - 2019). Był olkuskim działaczem gospodarczym, twórcą kompleksu restauracyjno-hotelowego, a także kierowcą rajdowym, uczestnikiem rajdu Dakar 2012.
 • Prawie 13 litrów krwi udało się zebrać organizatorom akcji krwiodawstwa „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, jaka odbyła się w Gorenicach.

Czerwiec

LIPIEC

 • Rozpoczął się „Letni Festiwal Organowy”, czyli cykl koncertów na zabytkowych organach Hansa Hummla. Festiwal został zorganizowany przez Bazylikę św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu i Stowarzyszenie na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu we współpracy z MOK.
 • Niezwykłą atrakcją dla dzieciaków był Festiwal Baniek Mydlanych „Puść bańkę” z grupą teatralną MOK Glutaminian Sodu. Dodatkową atrakcją zabawy na olkuskim rynku byli szczudlarze i kramy z różnościami.
 • Na terenie olkuskiej starówki wprowadzona została Stefa Ograniczonego Postoju. Rozwiązanie ma na celu usprawnienie dostępu zmotoryzowanych mieszkańców i gości do obiektów zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta.
 • Na olkuskim rynku odbyła się IV Noc Poetów „Poetyckie cztery pory roku”. Licznie zebrani miłośnicy poezji mieli okazję wysłuchać wierszy czytanych przez olkuskich poetów i śpiewanych przez wokalistki.
 • Rozpoczął się XV Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2019 organizowany przez galerię BWA. W tym roku brali w nim udział artyści z Czech, Słowacji, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Holandii, Anglii i Polski.
 • 31 lipca w ulewnym deszczu olkuszanie uczcili 79. rocznicę Krwawej Środy - dramatycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Olkuszu w 1940 roku. Z tej okazji kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku złożyli przedstawiciele władz miasta i organizacji społecznych.

Lipiec

SIERPIEŃ

 • 1 sierpnia na olkuskim Starym Cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgromadzeni na uroczystości swoją pamięć o Powstańcach okazali złożeniem kwiatów.
 • Zmarł Józef Łebek (1940 - 2019), olkuski działacz społeczny i polityczny, miłośnik i kolekcjoner starych zegarów
 • W olkuskim „Silver parku” odbyła się kolejna edycja „Olkusz Silver Games”, czyli zawodów w sportach ekstremalnych organizowanych przez olkuski MOSiR. W dwudniowych zmaganiach uczestniczyła elita sportów ekstremalnych z całej Polski.
 • Odbyła się trzecia edycja Nocy z Duchami, czyli biwaku rodzinnego pod Zamkiem w Rabsztynie zorganizowanego przez olkuski MOK.
 • Z Olkusza wyruszyli uczestnicy XXVIII Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
 • Na olkuskim rynku uroczyście obchodzono 100-lecie powstania Policji
 • W Zimnodole odbywały się uroczystości jubileuszowe 720-lecia tej wsi oraz 90-lecia powstania miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz przekazał na ręce organizatorów list gratulacyjny z okazji obu jubileuszy. W trakcie trwania uroczystości odznaczony został sztandar jednostki OSP Zimnodół oraz wyróżniający się strażacy – ochotnicy.

Sierpień

WRZESIEŃ

 • 1 września odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po Mszy św. w intencji mieszkańców Olkusza i Ziemi Olkuskiej rozpoczęła się część oficjalna pod pomnikiem Ofiar Wojny w parku miejskim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wydarzenia okolicznościowe, czyli Zlot militarny oraz wieczorny koncert pieśni patriotycznej na olkuskim rynku.
 • Zmarł Henryk Pietraszewski (1945 - 2019). Działacz olkuskiej „Solidarności” w OFNE. Jeden z inicjatorów ustawienia w Olkuszu pomnika ku czci ofiar komunizmu.
 • Czterdziestoosobowa grupa mieszkańców Olkusza wyjechała z partnerską wizytą do niemieckiego miasta Schwalbach am Tanus. Wyjazd został zorganizowany przez olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie”, przy wsparciu Gminy Olkusz. Wzięli w nim udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia, a także 12 osobowa grupa olkuskiej młodzieży.
 • Sołectwo Osiek zajęło trzecie miejsce w kategorii „Niezwykła Małopolska Wieś” konkursu „Małopolska Wieś 2019", organizowanego przez Województwo Małopolskie. Decyzją rady sołeckiej nagroda została przeznaczona na modernizację miejscowej szkoły podstawowej.
 • Olkuscy radni przegłosowali zmianę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wyższe ceny odbioru śmieci obowiązują od listopada.
 • Powiązanie odzyskania niepodległości z niezwykłymi zbiorami Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu było celem akcji „Niepodległość pleciona wikliną”, jaka odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
 • Przeszło 330 zawodników z całej Polski wzięło udział w IV Olkuskim Biegu Ulicznym „Srebrna Dziesiątka” i towarzyszącym mu Memoriale Kazimierza Chechelskiego. W biegu głównym na dystansie 10 km oraz biegu rekreacyjnym na 5 km wzięło udział przeszło 270 zawodników.
 • Widowiskowy „Festyn sarmacki” pod zamkiem Rabsztyn, niezwykły „Dzień otwarty muzeów olkuskich”, a także sesja naukowa, koncerty, wystawy, rajd rowerowy i wiele atrakcji dla dzieciaków. To tylko część wydarzeń, jakie czekały na uczestników Juromani – Święta Szlaku Orlich Gniazd, odbywającego się w Olkuszu i Rabsztynie.
 • Po raz 33 odbył się Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego”, zorganizowany przez olkuski PTTK oraz Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu. Finał rajdu odbył się w Udorzu, gdzie po Mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy AK z batalionu „Parasol”.
 • Dokładnie 113 osób wzięło udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym „Rowerem po zdrowie”! Uczestnicy spotkali się na olkuskim Rynku, skąd wyruszyli na 15 km trasę rajdu, przez Mazaniec do Bukowna i z powrotem.
 • Zmarł Wiesław Cieśla (1933 - 2019), długoletni pracownik i dyrektor Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w latach 1981- 1990.
 • Już po raz dwunasty Olkusz był gospodarzem Małopolskiego Konkursu Karaoke Osób Niepełnosprawnych. Na scenie olkuskiego Domu Kultury wystąpiło 39 wokalistów z 25 placówek.

Wrzesień

PAŹDZIERNIK

 • Film „Zatrzymaj się w Srebrnym Mieście” zrealizowany na zlecenie olkuskiego magistratu otrzymał wyróżnienie podczas gali ogólnopolskiego konkursu Kryształy PR-u w Katowicach. Film autorstwa Marcina Kłysewicza otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy film promocyjny”.
 • Ponad 370 studentów rozpoczęło Rok Akademicki w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Podczas inauguracji podziękowano osobom i instytucjom wspierającym starania olkuskiego MOK w organizowaniu zajęć dla studentów – seniorów. Spotkanie zakończył koncert Moniki Korpusik, wieloletniej solistki zespołu „Śląsk”.
 • W całym kraju odbywały się wybory do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Parlamentarzystami z ziemi olkuskiej zostali wybrani: Jacek Osuch (PiS) oraz Agnieszka Ścigaj (PSL-Kukiz'15)
 • Jubileusz 30-lecia obchodziła Szkoła Podstawowa Nr 9 im. ppłk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu. W uroczystych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści, a także służby mundurowe, absolwenci i emerytowani pracownicy szkoły.
 • Prawdziwe tłumy wzięły udział w otwarciu wystawy prac z VII Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn, przyroda i historia 2019” oraz Pleneru Fotograficznego „Ona i zamek” w olkuskim Domu Kultury.
 • Niezwykłą muzyczną ucztą były jubileuszowe, XX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Patronat honorowy nad olkuskim świętem muzyki organowej sprawowali: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.
 • W Centrum Kultury MOK była prezentowana wystawa „Harmonia Sacra". Swoje prace zaprezentowali artyści galerii OK.NO.
 • Powstał „Srebrny szlak gwarków olkuskich”, czyli ścieżka edukacyjno-historyczna w obrębie olkuskiej starówki. W osiemnastu miejscach olkuskiej starówki stanęły rzeźby gwarków. Każda „opowiada” inną historię, obrazując wybrany aspekt historii miasta, czyli: wydarzenie, postać, miejsce ważne historycznie, czy olkuską legendę. Po szlaku oprowadzi specjalna aplikacja.
 • Ogłoszono wyniki kolejnej szóstej już edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Mieszkańcy, w głosowaniu trwającym blisko dwa tygodnie, wybrali 17 projektów, które będą realizowane w 2020 roku. Na ich realizację zostanie przeznaczony milion złotych.
 • Rozpoczęły się prace przy rewitalizacji Parku „Czarna Góra” w Olkuszu. To największy projekt, realizowany w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Jego wartość to 14 mln złotych, przy dofinansowaniu sięgającym 9 mln złotych. Prace mają zostać zakończone jesienią przyszłego roku.
 • Jubileusz 130 lecia działalności obchodziła „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Olkuszu. Uroczysta gala odbyła się w Dworku Przy Lesie. To jedna z najstarszych spółdzielni w Małopolsce.
 • Na olkuskim basenie przy SP 2 odbywały się eliminacje XIII Mistrzostw Polski w Pływaniu Family Cup 2019, będące jednocześnie Mistrzostwami Województwa Małopolskiego.
 • Jubileusz 120-lecia obchodził Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu. Popularny „Mechanik” jest najstarszą szkołą średnią w powiecie olkuskim.
 • Rozpoczęły funkcjonowanie dwie nowe linie autobusowe dofinansowane przez Województwo Małopolskie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dzięki dotacji uruchomiono trasy Olkusz – Krzeszowice oraz Olkusz Kraków przez Trzyciąż.
 • Speleoklub Olkusz obchodził jubileusz pięćdziesiątej rocznicy powstania. Z tej okazji w galerii BWA odbyły się uroczyste spotkanie byłych i obecnych członków speleoklubu.

Październik

LISTOPAD

 • Sporym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja historyczna „Olkuszanie w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej” w Rabsztynie. Jej uczestnicy przedstawili dzieje V Batalionu Strzelców Olkuskich – ochotniczej jednostki odrodzonego w 1918 r. Wojska Polskiego.
 • W Domu Kultury odbył się uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W jego trakcie wręczono nagrody laureatom III Konkursu Piosenek i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”.
 • Już po raz piąty w hali MOSiR był rozgrywany Otwarty Turniej Tenisa Stołowego - Memoriał Henryka Swędzioła. Wzięło w nim udział 274 zawodników.
 • Wielu miłośników jazzu wzięło udział w XIX Olkuskich Zaduszkach Jazzowych w galerii BWA. Trzydniowa muzyczna impreza cieszy się niesłabnącą popularnością.
 • W hali MOSiR został rozegrany XXIII Turniej Tenisa Stołowego Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej o Puchar Biskupa Sosnowieckiego i Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Wzięło w nim udział prawie 90 zawodników.
 • Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu otrzymał wyróżnienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa za organizację wydarzeń podczas tegorocznej, 27 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa „Polski Splot”.
 • 9361,50 zł to kwota, jaką udało się zebrać organizatorom piłkarskiego Turnieju Charytatywnego „Gramy dla Szymona” rozgrywanego w hali MOSiR. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie 8-letniego Szymona, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową.

Listopad

GRUDZIEŃ

 • Sporo osób uczestniczyło w oficjalnym otwarciu lodowiska, jakie stanęło na olkuskim rynku. Poza samą jazdą na łyżwach, na uczestników czekały konkursy z nagrodami oraz słodki poczęstunek. Dla najmłodszych niezwykłym przeżyciem była możliwość spotkania ze św. Mikołajem, który także jeździł na łyżwach.
 • W olkuskim Domu Kultury odbywały się XII Targi Wolontariatu. Podczas imprezy wręczono nagrody w konkursie „Wolontariusz Roku”.
 • Olkusz otrzymał certyfikat „Miasto Przyjazne Dzieciom” przyznany przez popularny portal internetowy atrakcjedzieciece.pl.
 • Na olkuskim rynku odbyła się tradycyjna Wigilia Mieszkańców organizowana przez burmistrza Romana Piaśnika przy wsparciu lokalnych instytucji oraz przedsiębiorców. Spotkanie na rynku było piękną okazją do złożenia sobie życzeń, degustacji świątecznych potraw, wizyty w zagrodzie św. Mikołaja i jego reniferów oraz zrobienia świątecznych zakupów na kiermaszu bożonarodzeniowym.
 • Wyróżniającym się uczniom olkuskich szkół wręczono stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. W 2019 roku burmistrz przyznał aż 52 stypendia za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe.
 • Łukasz Rychlewski, dotychczasowy naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi, od 1 stycznia obejmie stanowisko zastępcy burmistrza ds. społecznych. Zastąpi – odchodzącą na emeryturę – Bożenę Krok, która swoje obowiązki pełniła od lipca 2015 roku. O zmianach poinformował burmistrz Roman Piaśnik na grudniowej sesji Rady Miejskiej.
 • Na przedświątecznej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu został uchwalony budżet Miasta i Gminy Olkusz na 2020 rok. Dochody budżetu ustalono na poziomie 224 079 961,11 zł. Łączne wydatki zaplanowano na 240 230 485,26 zł, z czego 40 224 099,00 zł zostanie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę miejską.

Grudzień