Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Logotypy

Dzięki nowoczesnej technice można wędrować Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich, po którym oprowadza nas wirtualny przewodnik ze specjalnej bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne. Aplikacja, podobnie, jak cały szlak gwarków, została zrealizowana na zlecenie olkuskiego magistratu.

- Aplikacja na telefony znakomicie uzupełnia cały Szlak Gwarków Olkuskich. Dzięki niej wędrowanie Szlakiem staje się jeszcze ciekawsze, pouczające oraz zabawne. Dziś właściwie każdy z nas dysponuje urządzeniem mobilnym, dlatego jest to atrakcja dla każdego. Sam Szlak Gwarków staje się coraz popularniejszy, o czym świadczą liczne zdjęcia rzeźb publikowanych w internecie – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Gwarek

Jesienią ubiegłego roku na olkuskiej starówce stanęło 18 rzeźb gwarków tworzących „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, czyli ścieżkę edukacyjno-historyczną, która daje możliwość zwiedzania miasta w nietypowy sposób. Na postumentach z charakterystycznego, czerwonego zlepieńca parczewskiego, poza postaciami gwarków, zostały także umieszczone tabliczki z informacjami o historii i zabytkach naszego miasta. Każda z postaci gwarków jest inna, bowiem „opowiada” inną historię obrazując wybrany aspekt historii miasta, czyli wydarzenie, postać, miejsce, czy olkuską legendę.

Gwarek

Najnowszym elementem projektu jest aplikacja na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru  „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” z wirtualnym audioprzewodnikiem. Aplikację o nazwie „Olkusz - Szlakiem Gwarków” można pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play lub z AppStore.

Podczas wędrówki Szlakiem Gwarków aplikacja przekazuje nie tylko ciekawostki związane z samymi gwarkami i miejscami, w których znajdują się rzeźby, ale także wiele informacji o historii Olkusza i mijanych obiektów. Poza tym audioprzewodnik oprowadza nas po szlaku, dając wskazówki do dalszej wędrówki. Podczas spaceru, na ekranie telefonu możemy także czytać instrukcje, wybierać kolejne nagrania oraz oglądać zdjęcia kolejnych rzeźb gwarków.

Screen Gwarek

Na ekranie jest widoczny plan Olkusza pokazujący rozmieszczenie poszczególnych figur gwarków i naszą lokalizację. W aplikacji są dostępne nagrania w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Rodziny, które wyruszają na spacer z dziećmi, mogą wybrać wersję nagrania dla dzieci, która ma ciekawą fabułę dostosowaną do potrzeb i oczekiwań najmłodszych turystów. W tej wersji przewodnikiem po szlaku jest olkuski gwarek o imieniu Dobrosław, który szuka swej narzeczonej Kunegundy, a po drodze spotykają go różne przygody. Uzupełnieniem są efekty dźwiękowe, które przenoszą nas w dawne czasy.

Gwarek screen

Aplikacja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami słuchu lub wzroku (niedowidzących i niewidomych). Można wybrać w aplikacji zmiany kontrastu wyświetlania, głośności, a także wielkości czcionki. Została także wykonana wersja audioprzewodnika z tzw. audiodeskrypcją, gdzie lektor opisuje elementy otoczenia, których nie mają możliwości zobaczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku. Specjalnie dla nich przy rzeźbach gwarków zostały zamontowane tzw. beacony. Dzięki temu, wędrując szlakiem z uruchomioną aplikacją, gdy zbliżamy się do postaci gwarka, automatycznie włącza się kolejne nagranie.

Gwarek Screen

Zwiedzanie „Srebrnego Szlaku Gwarków Olkuskich” daje możliwość poznania historii miasta w niezwykły sposób. Audioprzewodnik daje cały wachlarz zastosowań zarówno przez turystów indywidulanych, jak i zorganizowane wycieczki. W oparciu o szlak można zorganizować ciekawą lekcję historii w terenie, czy grę miejską.

Uzupełnieniem projektu jest quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Wędrując szlakiem z ulotką z questem, w której jest plan starówki z zaznaczoną lokalizacją rzeźb gwarków, należy odpowiadać na pytania związane z historią Olkusza i miejscowego górnictwa. Ulotki z questem opracowane i wydane przez olkuski magistrat trafiły już do szkół na terenie miasta i gminy Olkusz. Są także dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej. Wkrótce ukaże się gra typu memo związana z historią olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków.

Audioprzewodnik „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” nie jest jedynym w Olkuszu, ale pierwszym specjalnie dedykowanym na urządzenia mobilne. Przed kilkoma laty olkuska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu we współpracy z partnerami zrealizowała projekt „Olkusz. Posłuchaj i zobacz", którego efektem jest bezpłatny audioprzewodnik po Olkuszu i zamku Rabsztyn, jaki można znaleźć na stronie www.audioprzewodnik.olkusz.pl. Także Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu opracował bezpłatny audioprzewodnik po zamku Rabsztyn.

Najnowsza aplikacja mobilna „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” została zrealizowana przez firmę Audiotour na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.  Realizacja całego projektu „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” kosztowała  371 228 zł, z czego 256 045,50 zł pokryła dotacja pozyskana przez władze Olkusza, a 115 182,50 zł wyniósł wkład własny.

 „Srebrny szlak gwarków olkuskich” to część rewitalizacyjnego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu – zadania 7.1, 7.2, 7.3, 13.1, 21 w GPR”, w skład którego wchodzi jeszcze zagospodarowania terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kantego (boisko wielofunkcyjne, boisko do gier i zabaw oraz plenerowa siłownia) oraz montaż zewnętrznej windy dla osób niepełnosprawnych przy budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wartość całego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu” to 1 298 849,53 złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 wynosi 974 137,12 złotych.

Instrukcja pobrania:

Android

iOS