Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz już niebawem otrzymają bezpłatne maseczki wielorazowego użytku. Pierwsza partia została dziś przekazana do Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która zajmie się ich dystrybucją. Kolejne partie są przygotowywane i będą systematycznie przekazywane spółdzielniom mieszkaniowym, strażakom ochotnikom, sołtysom i przewodniczącym osiedli, którzy wyrazili gotowość współpracy przy dystrybucji. Do każdej skrzynki pocztowej trafią dwie maseczki z instrukcją ich wykorzystania.

- Musimy pamiętać, że nadal obowiązuje nas ogólnokrajowy stan epidemii oraz zakaz przemieszczania się. Maseczkę powinna założyć osoba, która realizuje jeden ze wskazanych przez rząd celów podróży: do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, czy w celu załatwienia spraw niezbędnych do codziennego życia, jak np. najpotrzebniejsze zakupy, czy wizyta w aptece lub u lekarza. W innych sytuacjach powinniśmy pozostać w domu, gdyż izolacja wirusa jest dziś najskuteczniejszym sposobem walki z nim – komentuje Roman Piaśnik.

Maseczki

Z uwagi na bezpieczeństwo wolontariuszy dystrybuujących maseczki, będą one przekazywane do skrzynek pocztowych, bez kontaktów z mieszkańcami. W przypadku braku skrzynki pocztowej zostaną one umieszczone w inny sposób, np. na ogrodzeniu. Maseczki są bezpiecznie zapakowane, dlatego nie ma obaw o ich zniszczenie. Trzeba jednak pamiętać o ich wypraniu i wyprasowaniu już przed pierwszym użyciem. Szczegółowa instrukcja zostanie załączona z maseczkami.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że od czwartku 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych i ogólnodostępnych będzie obowiązkowe.  Do tego celu można wykorzystać maseczkę wielorazowego użytku, ale również maseczkę jednorazową, chustę, lub szalik.

Maseczki

Bezpłatne przekazanie maseczek mieszkańcom Miasta i Gminy Olkusz to niejedyna forma wsparcia samorządu w walce z koronawirusem. Przypomnijmy, wcześniej burmistrz Roman Piaśnik zdecydował o kupnie respiratora w komplecie z nebulizatorem do olkuskiego szpitala oraz dwukrotnej dezynfekcji przystanków autobusowych, jako tych miejsc, gdzie gromadzi się najwięcej osób dojeżdżających do pracy lub sklepu. Dodatkowo wspólnie z włodarzami pozostałych gmin powiatu olkuskiego oraz starostą olkuskim, przeznaczył środki na zakup najpotrzebniejszych artykułów ochrony bezpośredniej do szpitala w Olkuszu.

- W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców prowadzimy bardzo zróżnicowane działania. Obserwujemy sytuację oraz komunikaty rządowe, by nasze inicjatywy były jak najbardziej zgodne z aktualnymi zaleceniami służb sanitarnych. Jeżeli będzie taka potrzeba – uruchomimy dalsze środki na kolejne przedsięwzięcia. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w dystrybucję naszych maseczek, ale także tym osobom, instytucjom i stowarzyszeniom, którzy bezinteresownie angażują się do pomocy w walce z epidemią. Jako społeczeństwo zdajemy ten egzamin – podsumowuje Roman Piaśnik.