Przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Gmina Olkusz, nie zostaną otwarte od 6 maja 2020 roku. Decyzję tę poprzedziły konsultacje – z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym, z dyrektorami jednostek oraz z włodarzami gmin powiatu olkuskiego i olkuskim Sanepidem. Kolejne informacje w tej sprawie zostaną przekazane pod koniec tego tygodnia.

- Podejmując tak ważną decyzję, musimy mieć pewność, że prowadzone zajęcia w przedszkolach będą bezpieczne – zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli i innych osób, które mogą przebywać w budynku. W czasie weekendu majowego przeprowadziliśmy dokładne rozpoznanie dotyczące liczby dzieci, w których imieniu rodzice zadeklarowali chęć powrotu do przedszkola. Wiemy, czego się spodziewać, dlatego teraz intensywnie pracujemy nad przygotowaniem pomieszczeń zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Przypomnijmy, tuż przed weekendem majowym premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły II etapu luzowania obostrzeń związanych z trwającą epidemią koronawirusa. Tym samym rząd umożliwił otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja z zastrzeżeniem, że w przypadku każdej jednostki ostateczne decyzje będą należały do organów założycielskich.

- Ustalamy szczegóły, takie jak dystrybucję dodatkowych środków higieny i odkażających, czy podział grup w salach przedszkolnych, które będą znacznie ograniczone liczebnie. Gdy kwestie te będziemy mieć uzgodnione, raz jeszcze przystąpimy do konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Olkuszu, żeby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo prowadzonych zajęć – podsumowuje Roman Piaśnik.