Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Rząd znosi ograniczenia, wynikające z epidemii koronawirusa, w efekcie czego coraz więcej osób wraca do realizacji codziennych obowiązków. Zapowiadane są jednocześnie kolejne etapy luzowania obostrzeń, co daje nadzieję na powolny powrót do normalności. Dotyczy to także rozwiązań lokalnych – od 11 maja ponownie uruchomiona zostanie Strefa Ograniczonego Postoju (SOP) na olkuskim rynku.

- Codziennie analizujemy sytuację związaną z zagrożeniem wirusem COVID-19 i podejmujemy te działania, które uznajemy za najlepsze dla zdrowia i życia naszych mieszkańców. Wraz z wprowadzeniem obowiązku zakrywania ust i nosa obserwujemy wzmożoną aktywność naszych mieszkańców. Od poniedziałku otwarty będzie również Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Dlatego ważne jest, aby ruch w centrum miasta odbywał się w sposób uporządkowany – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Przywrócenie SOP

Przypomnijmy, działanie Stref Płatnego Parkowania i Ograniczonego Postoju zostało zawieszone 16 marca 2020 roku. Wszystkie parkomaty zostały oklejone folią. Był to jednocześnie czas, kiedy pojawiały się pierwsze ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Dziś mieszkańcy pewniej wychodzą na ulice, a także podróżują prywatnymi pojazdami. Do centrum Olkusza wrócił tym samym problem z samochodami, które – pozostawione na wiele godzin – blokują miejsca parkingowe.

By legalnie parkować na obszarze Strefy Ograniczonego Postoju, której funkcjonowanie zostanie wznowione 11 maja, konieczne będzie pobranie biletu z jednego z dwóch biletomatów zlokalizowanych na północnej i wschodniej pierzei rynku. Z uwagi na okoliczności, urządzenia będą systematycznie dezynfekowane.

Zgodnie z zasadami Strefy Ograniczonego Postoju pojazdy na rynku można dwukrotnie pozostawić bezpłatnie na 90 minut od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00, a w soboty w godzinach od 8:00 do 14:00. Poza wyznaczonymi godzinami, a także w niedziele i święta, ograniczenia nie będą obowiązywać. Strefa obejmuje swoim zasięgiem rynek (bez ulic dojazdowych), z pominięciem wewnętrznych pierzei, gdzie parkowanie od poniedziałku nie będzie legalne.

Przypominamy również, że w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu parking za budynkiem magistratu jest dostępny wyłącznie dla pracowników, których obowiązki służbowe wiążą się z koniecznością wykorzystania samochodu prywatnego. W pozostałym czasie parking ten pozostaje ogólnodostępny.