Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Placówka Terenowa KRUS  w Wolbromiu w związku z sytuacją w jakiej znajduje się obecnie nasz kraj (pandemia korona wirusa)  zachęca rolników, domowników i pomocników rolnika  do korzystania z naszej strony internetowej www.krus.gov.pl , gdzie w zakładce „Kampanie prewencyjne KRUS” znajdują się porady z zakresu BHP w rolnictwie. Zamieszono tam materiały dotyczące kampanii prowadzonych przez KRUS  mających na celu poprawę pracy w rolnictwie przez przypomnienie zasad BHP.

 

„Rola rolnika by upadku unikał”- „Upadki osób” to grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas pracy w gospodarstwach rolnych najczęściej. Dlatego należy zachować ład i porządek  w gospodarstwie, starać się ograniczyć pracę w pośpiechu, używać ubioru i obuwia przeznaczonego do pracy w rolnictwie.

 

„Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”-  Wypadki z grupy „uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta stanowią drugą pod względem liczebności grupę nieszczęśliwych zdarzeń, którym ulegają rolnicy. Kampania ma na celu zapobieganie chorobom odzwierzęcym oraz wypadkom związanym z obecnością zwierząt w gospodarstwie.

 

„Mądrze postępujesz wypadku nie spowodujesz”- celem kampanii jest unikanie wypadków związanych z maszynami rolniczymi.

 

„Rolniku nie daj się kleszczom!” – hasło dotyczące choroby zawodowej rolnika jaką jest borelioza. Rolnicy, podobnie jak leśnicy, z uwagi na miejsce i charakter pracy, są szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest niedopuszczanie do pogryzienia przez tego pajęczaka.

 

Zachęcamy także do korzystania z zamieszczonych na stronie internetowej w zakładce  „Wydawnictwa” broszur oraz  ulotek informujących o świadczeniach, rehabilitacji, wypadkach,  a także o chorobach zawodowych rolników.

Przypominamy, że wszelkie wypadki w rolnictwie można zagłosić za pomocą e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., telefonicznie : 32 6442508 lub za pomocą Poczty Polskiej na adres: 32-340 Wolbrom ul. Miechowska 4.

 

Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wolbromiu

Dominika Bugaj