Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Logotypy

„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” zakwalifikował się do finału prestiżowego plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2019” organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Swój głos na olkuski projekt, zgłoszony w kategorii „Edukacja i multimedia”, można oddać do końca czerwca. Link do głosowania.

- Bardzo się cieszę, że nasz projekt został doceniony przez specjalistów i zakwalifikował się do finału tego prestiżowego plebiscytu. To świadczy, że działania, jakie podejmujemy, aby w niebanalny sposób przybliżyć mieszkańcom i turystom historię, zabytki i atrakcje naszego miasta, są słuszne. To, czy wygramy plebiscyt, zależy tylko od Państwa głosów, ale już sam fakt zakwalifikowania się do finału jest wyróżnieniem i służy promocji naszego miasta. Serdecznie gratuluję organizatorom wszystkich 15 projektów, które zakwalifikowały się do finału - mówi burmistrz Roman Piaśnik.

 

W tym roku do plebiscytu zostało zgłoszonych blisko dwieście projektów z kraju i zagranicy, z których jury, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, wybrało 15 najciekawszych, w tym nasz „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich to projekt edukacyjny, dotyczący historii górnictwa rud ołowiu i srebra w Olkuszu. Jego główną częścią jest ścieżka edukacyjno-historyczna „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” utworzona w październiku 2019 roku w obrębie olkuskiej starówki. Tworzy ją 18 rzeźb olkuskich gwarków. Kolejnym elementem projektu jest bezpłatna aplikacja „Olkusz – Szlak Gwarków” na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru z wirtualnym audioprzewodnikiem. Poza tym powstał quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, który został opracowany i wydany w formie ulotki przez olkuski magistrat. Została także opracowana i wydana drukiem gra planszowa typu memo związana z historią olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków, a w ubiegłym roku olkuski magistrat opracował i wydał bezpłatne kalendarze z gwarkami na 2020 rok w kilku wersjach.

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to część rewitalizacyjnego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu – zadania 7.1, 7.2, 7.3, 13.1, 21 w GPR”, na który władze miasta pozyskały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

 

 

Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2019” jest organizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018” realizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, także znalazł się w finale plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”. Zachęcamy do głosowania i udostępniania.