Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Powstał kolejny film z cyklu „Olkuskie historie” realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Film zatytułowany  „Zagadki olkuskich pocztówek”, to spacer po Olkuszu śladami najstarszych kart pocztowych pokazujących wygląd miasta sprzed stu lat.

-  Bardzo się cieszę, że tak wiele osób interesuje się historią naszego miasta. Cykl filmowy „Olkuskie historie”, jaki realizujemy wspólnie z olkuską Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną ma na celu nie tylko dostarczenie odbiorcom wiedzy o przeszłości naszego miasta, ale także zainteresowanie historią naszej „Małej ojczyzny”. Realizacja tych filmów stanowi przykład, że mimo epidemii koronawirusa, można podejmować działania, które bez angażowania środków gminy dostarczają naszym mieszkańcom i turystom ciekawych informacji.  – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

W nowym, trzecim już filmie z cyklu „Olkuskie historie” na spacer po Olkuszu zaprasza Marek Piotrowski, kolekcjoner olkuskich pocztówek. Pokazuje miejsca, w których przeszło sto lat temu zostały wykonane zdjęcia do poszczególnych pocztówek i opowiada o historii przedstawionych na nich obiektów, a także związanych z nimi wydarzeń historycznych. Ciekawostką są prezentowane w filmie archiwalne dokumenty, ryciny i fotografie.

 

Dawna panorama miasta, ulica, po której chodzą ludzie, wozy z końmi, na środku napis Zagadki olkuskich pocztówek część pierwsza

Cykl filmowy „Olkuskie historie” jest propozycją, która ma zachęcić do poznawania zarówno tych znanych, jak i mniej znanych wydarzeń z historii miasta, zabytków i atrakcji turystycznych.  W sytuacji ograniczeń związanych z epidemią, taki spacer po historii miasta śladem miejsc pokazanych w filmie, to pomysł na ciekawe i bezpieczne spędzenie wolnego czasu.

Film „Zagadki olkuskich pocztówek” można zobaczyć na naszym kanale na portalu Youtube, a także na naszym fanpage na portalu Facebook.

Zachęcamy także do zapoznania się z listą archiwalnych i współczesnych filmów związanych z Olkuszem. Listę filmów wraz z krótkim opisem i linkami do stron internetowych, na których zostały zamieszczone można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w zakładce „Olkusz okiem kamery”.