W tym roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej – siedemnastej najważniejszej bitwy w dziejach świata. W powstrzymanie pochodu bolszewików i obronienie polskiej niepodległości zaangażowani byli również żołnierze z ziemi olkuskiej. Aktualna rocznica to najlepsza okazja, żeby o tym przypomnieć.

Olkuskie oddziały PTTK i Światowego Związku Żołnierzy AK oraz grupa rekonstrukcyjna V Batalionu Strzelców Olkuskich zapraszają do włączenia się w budowę internetowej bazy mieszkańców ziemi olkuskiej, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. W rodzinnych zbiorach z pewnością znajdzie się niejedno zdjęcie po pradziadku, który sto lat temu pomógł pogonić bolszewików.

Zdjęcia lub skany archiwalnych fotografii, książeczek wojskowych i innych pamiątek można przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Każdy uczestnik akcji otrzyma m.in. unikatowy kalendarz „Olkuszanie dla niepodległości” na 2021 rok. Baza będzie sukcesywnie aktualizowana na stronie ak.olkusz.pl (zakładka: OLKUSZANIE 1920). Dopełnieniem projektu będzie wystawa „Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920”, która zostanie zaprezentowana w sierpniu na olkuskim rynku.

Mężczyzna w szarym mundurze legionowym. Poniżej napis. Jak pradziadek pogonił  bolszewików.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej mieszkańcy ziemi olkuskiej walczyli w wielu jednostkach. Ochotnicy zgłaszali się do V Batalionu Strzelców Olkuskich, Batalionu Harcerskiego, czy też formowanych latem 1920 r. batalionów Armii Ochotniczej. Nie sposób wymienić oddziałów, do których z kolei trafili poborowi. Szacuje się, że w walkach z bolszewickim najeźdźcą poległo około 250 olkuszan. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Obrony Narodowej.

Źródło: Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Olkusz