Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu jako organizator komunikacji miejskiej  zadecydował o przywróceniu sprzedaży biletów przez kierowców autobusów. Działanie to jest pokłosiem luzowania obostrzeń dotyczących ilości przewożonych pasażerów autobusami komunikacji miejskiej, wznowienia realizacji zawieszanych wcześniej kursów na poszczególnych liniach oraz częściowego przywrócenia komunikacji miejskiej w niedziele i święta. To właśnie w niedziele i święta  pasażerowie najczęściej dokonują zakupu biletów u kierowcy z powodu braku dostępu do punktów sprzedaży. Jednocześnie w ostatnich tygodniach, Związek otrzymywał  wiele sygnałów od mieszkańców - pasażerów, iż brak prowadzenia przez kierowców sprzedaży biletów jednorazowych znacznie utrudnia im korzystanie z komunikacji miejskiej. W naszej komunikacji wszystkie autobusy są wyposażone w biletomaty, należy pamiętać jednak, że są to urządzenia które również ulegają różnym awariom. W takim przypadku pasażer zostaje pozbawiony możliwości uiszczenia opłaty. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim pasażerów z miejscowości w których nie można zaopatrzyć się wcześniej   w bilet. Oczywiście pasażer powinien zaopatrzyć się w bilety „na zapas” i przezornie mieć bilet do skasowania po wejściu do autobusu. W życiu jednak,  jak to w życiu - zdarzają się różne sytuacje. Często kończy się to tak, że pasażer podróżuje na przysłowiową gapę. Przy ogromnym spadku dochodów uzyskiwanych przez Związek ze sprzedaży biletów od ogłoszenia stanu epidemiologicznego na terenie kraju i wprowadzonymi w związku z tym przez rząd obostrzeniami (co do ilości przewożonych pasażerów), nie możemy pozwolić sobie aby opłaty za przejazd nie były uiszczane. Ze względów ekonomicznych nie możemy zezwalać na wielkokrotne powtarzanie się sytuacji, że pasażer nie może zakupić biletów u kierowcy   i podróżuje bez uiszczenia opłaty. Wiemy, że wśród kierowców podjęta przez nas decyzja nie cieszy się zadowoleniem i jest to dla nas zrozumiałe. W obecnym czasie każdy z nas czuje się zagrożony, boi się o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich. Dlatego w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, ale i pasażerów, wprowadziliśmy kilka zmian organizacyjnych. Dla ułatwienia transakcji pomniejszona zostanie wydzielona strefa bezpieczeństwa kierowców. Wejście i wyście do autobusu nadal będzie odbywać się drugimi drzwiami. PIERWSZE DRZWI NADAL POZOSTANĄ ZAMKNIĘTE.  Zakup biletu będzie możliwy WYŁĄCZNIE NA PRZYSTANKU. W celu skrócenia dokonywania zakupu biletów, prosimy o wcześniejsze  przygotowanie odliczonej sumy w jak największych nominałach. Starajmy się, aby w strefie kierowcy przebywać tylko na czas zakupu biletu oraz aby zachowywać bezpieczną odległość pomiędzy współpasażerami.

POMIMO PRZYWRÓCENIA SPRZEDAŻY BILETÓW PRZEZ KIEROWCÓW  TRAKTUJMY TEN ZAKUP JAKO OSTATECZNOŚĆ. W CELU ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA PASAŻEROM JAKI I KIEROWCOM PROSIMY O KORZYSTANIE Z INNYCH  DOSTĘPNYCH KANAŁÓW DYSTRYBUCJI.

Rekomendujemy naszym pasażerom, aby nadal korzystali z alternatywnych możliwości zakupu biletów  tj. w punktach handlowych, kolekturach biletowych, biletomatach gdzie można zakupić bilety na zapas oraz w kasie biletowej ZKG”KM”, gdzie również można zaopatrzyć się w większą ilość biletów. Dla osób często korzystających z komunikacji miejskiej, najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu miesięcznego.

Jednocześnie przypominamy o konieczności  stosowania maseczek w czasie przejazdu autobusem i respektowaniu pozostałych obostrzeń dotyczących transportu publicznego. Jedynie pasażerowie stosujący środki ochrony osobistej oraz stosujący się do niniejszych zaleceń, będą mogli zakupić bilet u kierowcy. Przypominamy również o wciąż obowiązujących obostrzeniach, co do ilości przewożonych pasażerów oraz zajmowaniu w autobusie jedynie wyznaczonych  miejsc siedzących.

Jak zakupić bilet u kierowcy?

• Obowiązkowo zakrywamy nos i usta. Jedynie pasażerowie stosujący środki ochrony osobistej mogą zakupić bilet u kierowcy.

• Zakup biletu możliwy jest WYŁĄCZNIE na przystanku.

• Do autobusu nadal wchodzimy DRUGIMI DRZWIAMI, aby zakupić bilet podchodzimy pojedynczo do strefy bezpieczeństwa kierowcy. Obecnie strefa została zmniejszona w celu ułatwienia transakcji.

• Prosimy o wcześniejsze  przygotowanie odliczonej sumy w jak największych nominałach.

Zarządu ZKG „KM” w Olkuszu

Tadeusz Chwast