Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Parku Miejskim, 1 września o godzinie 11:00, odbyły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas wojny. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz władz miasta. Wiązankę złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Przewodniczący Rady Miejskiej - Jan Kucharzyk oraz Sekretarz Miasta i Gminy Olkusz – Katarzyna Bożek.

 

Trzy osoby stoją przed pomnikiem w parku miejskim, pośród nich jest burmistrz Roman Piaśnik, który trzyma duży wieniec

 

Osiem osób stoi przed pomnikiem w parku miejskim, wśród nich jest burmistrz, sześć osób w mundurach i kobieta

Pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”, który pierwotnie stał na olkuskim rynku, został uroczyście odsłonięty w 1961 roku. Inicjatorami budowy pomnika byli mieszkańcy ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Autorem pomnika był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920 – 1974), który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. Jesienią 2011 roku, z racji na prace przy rewitalizacji olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany. Wtedy pod pomnikiem odkryto kilkadziesiąt urn zawierających ziemię z pobojowisk i miejsc martyrologii II wojny światowej. Zostały one umieszczone pod pomnikiem, który po zakończeniu renowacji w 2013 roku został ustawiony w Parku Miejskim.

Wysoki kamienny pomnik w parku miejskim, wokół są drzewa

Zachęcamy także do obejrzenia wystawy planszowej „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej”, jaka jest prezentowana na olkuskim rynku z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystawę w wersji elektronicznej można zobaczyć tutaj

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego „Ocalić od zapomnienia”. O tym, jak wyglądała sytuacja w Olkuszu podczas Wojny Obronnej 1939 oraz w pierwszych miesiącach okupacji opowiadają w filmie świadkowie tych wydarzeń. Film został zrealizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

Link do filmu

 

Tablice wystawy planszowej na olkuskim rynku, widać kamienice przy rynku