Zapraszamy do wędrówki po Olkuszu śladem starej pocztówki. W kolejnym odcinku filmu „Zagadki olkuskich pocztówek”, olkuski miłośnik i kolekcjoner starych pocztówek pan Marek Piotrowski prezentuje mniej znane kartki pocztowe przedstawiające m.in. olkuski dworzec i linię kolejową, fabrykę garnków Westena, czy stary cmentarz, opowiadając o ciekawej historii tych obiektów. W filmie prezentowane są także archiwalne fotografie, dokumenty i mapy. Film w ramach cyklu „Olkuskie historie” został zrealizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

Archiwalna fotografia przedstawiająca dworzec i linię kolejową w Olkuszu, za nimi rozciąga się las, na środku zdjęcia widnieje czerwony napis “ Zagadki olkuskich pocztówek część druga”

-  Uważam, że prezentowanie historii miasta w taki właśnie sposób pozwala na dostarczenie odbiorcom wiedzy, ale także zainteresowanie historią naszej „Małej ojczyzny”. Liczę, że te filmy zaciekawią zwłaszcza młodych odbiorców, mieszkańców naszego miasta i zachęcą ich do poznawania historii. Realizacja tych filmów stanowi przykład, że mimo epidemii koronawirusa, można podejmować działania, które bez angażowania środków gminy dostarczają naszym mieszkańcom i turystom ciekawych informacji.  – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Cykl filmowy „Olkuskie historie” jest propozycją, która ma zachęcić do poznawania zarówno tych znanych, jak i mniej znanych wydarzeń z historii miasta, zabytków i atrakcji turystycznych.  W sytuacji ograniczeń związanych z epidemią, taki spacer po historii miasta śladem miejsc pokazanych w filmie, to pomysł na ciekawe i bezpieczne spędzenie wolnego czasu.

Film „Zagadki olkuskich pocztówek” można zobaczyć na naszym kanale na portalu Youtube, a także na naszym fanpage na portalu Facebook.

Zachęcamy także do zapoznania się z listą archiwalnych i współczesnych filmów związanych z Olkuszem. Listę filmów wraz z krótkim opisem i linkami do stron internetowych, na których zostały zamieszczone można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w zakładce „Olkusz okiem kamery”.