Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Powstał kolejny film z cyklu „Olkuskie historie”, realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Jest to trzeci film, zamykający serię „Zagadki olkuskich pocztówek”, będącą swoistym spacerem po Olkuszu i okolicach śladami najstarszych kart pocztowych pokazujących wygląd miasta sprzed stu lat.

- Cykl filmowy „Olkuskie historie”, jaki realizujemy wspólnie z olkuską Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną, ma na celu nie tylko dostarczenie odbiorcom wiedzy o przeszłości naszego miasta, ale także zainteresowanie historią naszej „Małej ojczyzny”. Realizacja tych filmów to dowód, że mimo epidemii koronawirusa, można podejmować działania, które bez angażowania środków gminy dostarczają naszym mieszkańcom i turystom ciekawych informacji. Pozytywny odbiór filmów pokazuje z kolei, że wiele osób interesuje się historią naszego miasta.  – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

 

W nowym, piątym już filmie z cyklu „Olkuskie historie”, na spacer po Olkuszu i okolicy zaprasza Marek Piotrowski, kolekcjoner olkuskich pocztówek. W tym odcinku prezentowane są m.in. pocztówki pokazujące zamek Rabsztyn, a także budynki olkuskich szkół, panoramy miasta, czy ślady dawnego górnictwa. W filmie można zobaczyć miejsca, w których przeszło sto lat temu zostały wykonane zdjęcia do poszczególnych pocztówek, a także posłuchać o historii przedstawionych na nich obiektów. Ciekawostką są prezentowane w filmie archiwalne dokumenty, ryciny i fotografie.

Cykl filmowy „Olkuskie historie” jest propozycją, która ma zachęcić do poznawania zarówno tych znanych, jak i mniej znanych wydarzeń z historii miasta, zabytków i atrakcji turystycznych. 

Najnowszy film „Zagadki olkuskich pocztówek” można zobaczyć na naszym kanale na portalu Youtube, a także na naszym fanpage na portalu Facebook.

Zachęcamy także do zapoznania się z listą archiwalnych i współczesnych filmów związanych z Olkuszem. Listę filmów wraz z krótkim opisem i linkami do stron internetowych, na których zostały zamieszczone, można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w zakładce „Olkusz okiem kamery”.