Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj przypada Dzień Papieski, święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi - Polakowi Janowi Pawłowi II. Z racji na stan pandemii, nie możemy tego dnia świętować wspólnie. Ale to nie znaczy, że o Nim nie pamiętamy.

- Dotychczas obchodząc Dzień Papieski, zawsze byliśmy razem. Dzisiaj nie jest to możliwe. Korzystając jednak z możliwości, jakie daje internet możemy wspólnie w wirtualnym świecie świętować ten szczególny dzień. Możemy sami zadać sobie pytanie, jak wielką rolę odegrał Papież w naszym życiu i sami szukać na nie odpowiedzi – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Warto przypomnieć, że w 1954 roku ks. Karol Wojtyła odwiedził Olkusz podczas pieszej pielgrzymki studenckiej na Jasną Górę. W Olkuszu, poza relikwiami, znajduje się kilka pamiątek, które mają utrwalić w naszej pamięci pobyty późniejszego następcy św. Piotra w Srebrnym Grodzie w 1967 i 1973 roku. Jedną z nich jest ornat, w którym koncelebrował wtedy mszę. W południową ścianę kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w październiku 1984 roku została wmurowana tablica upamiętniająca wizyty metropolity krakowskiego Karola Wojtyły w Olkuszu.

Dużo ciekawych informacji o związkach św. Jana Pawła II z ziemią olkuską można znaleźć w publikacji „Karol Wojtyła na ziemi olkuskiej” wydanej w 2014 roku wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Powiat Olkuski oraz Gminę Bolesław. Zamieszczono tam kilkadziesiąt fotografii, a także opisy kolejnych pobytów późniejszego Papieża – Polaka na ziemi olkuskiej. Publikację można pobrać tutaj.

 

Zachęcamy także do zapoznania się z okolicznościową ulotką wydaną w 2014 roku, która w interesujący sposób przedstawia historię pobytów Karola Wojtyły na naszej ziemi.

Pobierz