Najciekawsze atrakcje Olkusza i okolicy mieli okazję zobaczyć wczoraj dziennikarze prowadzący strony internetowe poświęcone turystyce, podczas wizyty studyjnej zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

W wizycie studyjnej wzięli udział dziennikarze prowadzący popularny portal „Polskie Szlaki”. Portal jest od 15 lat tworzony przez, jak napisali o sobie, „aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek”. Główną częścią portalu jest blog z wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce. W sezonie turystycznym portal odwiedza 50 tys. użytkowników dziennie. Teraz na jego łamach jest prowadzony ciekawy projekt „Jurajskie Szlaki Jesienne”, w którym co tydzień prezentowane są te bardziej i mniej znane zakątki Jury. Tu można zobaczyć relację z wizyty w Rabsztynie i Olkuszu. W wizycie uczestniczyła także twórczyni popularnego, prowadzonego od 2013 roku vloga „Nasze Czekoladowe podróże”. Jak napisali o sobie „jesteśmy polsko-tanzańską rodziną, która relacjonuje swoje podróże - te większe, jak i mniejsze”. Na ich kanale na YouTube można zobaczyć przeszło 40 filmów, w niebanalny sposób pokazujących turystyczne ciekawostki.

Wizyta dziennikarzy internetowych rozpoczęła się od zamku Rabsztyn. Mieli oni okazję zapoznać z efektami realizowanego projektu „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz - stworzenie nowego produktu turystycznego”. W ramach projektu, w pałacowym przyziemiu powstaje pawilon do obsługi ruchu turystycznego. Na nowo zostały zagospodarowane tereny wewnątrz zamkowych murów. Następnie goście mieli okazję wejść na zamek górny i dowiedzieć się wielu ciekawostek, nie tylko o historii zamku, ale także wcześniejszych projektach realizowanych w zamku przez Gminę Olkusz. Kolejnym punktem wizyty dziennikarzy z portalu „Polskie Szlaki” był rezerwat przyrody Pazurek, który mimo nie najlepszej pogody pięknie prezentował się w barwach jesieni.

Podczas wizyty w Olkuszu, dziennikarze mieli nie tylko okazję zwiedzić olkuską Starówkę, gdzie zachwyciły ich olkuskie gwarki i dowiedzieć się więcej o realizowanym projekcie „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Odwiedzili także olkuskie placówki muzealne, czyli: Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, a także prowadzone przez MOK Olkusz; Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy wizyty studyjnej otrzymali komplet materiałów promocyjnych Miasta i Gminy Olkusz, a także odwiedzili Punkt Informacji Turystycznej MSiT. Filmowy zapis wizyty w Rabsztynie i Olkuszu można już zobaczyć na ich stronach internetowych "Polskie Szlaki" oraz "Nasze czekoladowe podróże".

Warto dodać, że popularyzacji zabytków i atrakcji turystycznych Miasta i Gminy Olkusz służy także strona internetowa magistratu, gdzie turyści znajdą wiele ciekawostek o atrakcjach turystycznych oraz informacje praktyczne dotyczące obiektów noclegowych, czy gastronomii. Olkuski magistrat prowadzi także stronę „Podziemny Olkusz” dotyczącą projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Propozycją dla miłośników turystyki rowerowej jest stworzona przez olkuski MOSiR strona „Olkuskie Szlaki Turystyczne”, gdzie znajdują się mapy i opisy wycieczek po Olkuskich Szlakach Rowerowych. Informacje o atrakcjach Olkusza i okolic, a także najciekawszych wydarzeniach są zamieszczane w portalu visitmalopolska stworzonym w ramach projektu Małopolski System Informacji Turystycznej, w którym bierze udział Gmina Olkusz. Poza tym popularyzacji atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz aktywnego trybu życia służą tzw. fanpage w popularnym Facebooku, które prowadzi olkuski magistrat, a także jednostki gminy, jak MOK, MOSiR, BWA, czy Biblioteka, a także Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu. Warto też dodać, że wielu turystów korzysta z popularnych aplikacji na urządzenia mobilne, jak choćby audioprzewodnika „Olkusz. Posłuchaj i zobacz” stworzonego przez olkuską Bibliotekę, czy aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”.  We wrześniu, na zlecenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej powstała aplikacja w formie gry komputerowej pt. „Srebrna droga”.

O tym, jak ważnym źródłem informacji dla turystów jest internet, świadczą wyniki badania ruchu turystycznego w Małopolsce prowadzonego przez Małopolską Organizację Turystyczną na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jak wynika z raportu, goście krajowi odwiedzający Małopolskę w 2019 roku czerpali informacje o regionie przede wszystkim od rodziny (44,3 % wskazań), ale aż 44,2 % respondentów wskazało, że właśnie w internecie szukało informacji przed przyjazdem do Małopolski, z czego 27,8 % na stronach internetowych, a 16,4 % w mediach społecznościowych. Pełne wyniki raportu można zobaczyć tutaj.