Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Przed nami 102. rocznica odzyskania niepodległości. Rokrocznie tego dnia odbywały się uroczystości przy pomniku Józefa Piłsudskiego na olkuskim rynku, a także towarzyszące im koncerty, czy spacery historyczne. W tym roku, z racji na stan pandemii, nie jest to możliwe. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy o osobach, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę.

- Szanowni Państwo. Tegoroczne Święto Niepodległości obchodzimy w bardzo szczególnych warunkach. Gorąco apeluję, abyśmy tego dnia zostali w domach, a nasze przywiązanie do tradycji i chęć upamiętnienia tej ważnej rocznicy zamanifestowali wywieszeniem flag narodowych. Jeszcze raz bardzo proszę o zachowywanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa. Musimy ograniczyć kontakty społeczne – od tego zależy, jak szybko pokonamy drugą falę pandemii. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.


Zachęcamy do zapoznania się z biogramami osób związanych z Olkuszem, które wniosły duży wkład nie tylko w odzyskanie niepodległości, ale także budowanie samorządu lokalnego w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. Biogramy zostały opracowane w ramach projektu „Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018” realizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Warto dodać, że projekt został laureatem plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ilustrowane archiwalnymi fotografiami biogramy olkuszan, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości można znaleźć tutaj.

Zachęcamy także do zobaczenia ciekawej wystawy planszowej „Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920”, jaką przygotował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu. Wystawa była prezentowana na olkuskim rynku od połowy sierpnia dla upamiętnienia stulecia Bitwy Warszawskiej. Wystawę można zobaczyć tutaj.


Warto obejrzeć ciekawy film o 5. Batalionie Strzelców Olkuskich im. Francesco Nullo. W filmie zrealizowanym przez Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz wykorzystano fragment archiwalnego wywiadu Polskiego Radia z Franciszkiem Gasińskim, żołnierzem tego oddziału. Film można zobaczyć tutaj.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o mieszkańcach Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy walczyli o niepodległości, to zachęcamy do lektury artykułu „Mieszkańcy ziemi olkuskiej w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego 1914-1918”, jaki ukazał się w 11 numerze czasopisma „Ilcusiana” wydawanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Link do artykułu.

Warto również zapoznać się z 19 numerem czasopisma „Ilcusiana”, niemal w całości poświęconym wydarzeniom podczas I wojny światowej na ziemi olkuskiej. Link do czasopisma.