Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Można już obejrzeć teledysk „Piosenka o moim Olkuszu” w wykonaniu uczniów olkuskich szkół. Nagranie piosenki oraz filmu to finałowy efekt ciekawego projektu „Piosenka o moim Olkuszu”, realizowanego przez Gminę Olkusz dzięki darowiźnie Fundacji ORLEN, otrzymanej w ramach III edycji programu „Moje miejsce na Ziemi”.

- Ograniczenia związane z pandemią sprawiają, że znaczna część działań kulturalnych jest prowadzona w internecie. Tym bardziej się cieszę, że udało nam się zrealizować ten ciekawy projekt. Na pewno przyczyni się do popularyzacji zabytków i atrakcji turystycznych naszego miasta, a także twórczości artystycznej uczniów olkuskich szkół. Dzięki projektowi młodzi mieszkańcy naszego miasta mieli okazję zdobyć nowe umiejętności podczas warsztatów muzycznych i filmowych oraz wziąć czynny udział w realizacji nagrania teledysku opowiadającego i pokazującego nasze Srebrne Miasto. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Baner filmowy

Uczestnicy projektu, czyli uczniowie olkuskich szkół, brali udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez panią Dorotę Stachowicz - Mączkę z Ogniska Muzycznego DodiArt. Pod jej kierunkiem nie tylko nauczyli się tekstu, melodii i wykonania „Piosenki o moim Olkuszu”, a także poznali zasady pracy z mikrofonem, przygotowania i przeprowadzenia nagrań audio oraz video.

Same nagrania zostały zrealizowane w profesjonalnym studio Ivo-Music pana Łukasza Węglarza. Kolejnym elementem projektu były warsztaty filmowe prowadzone przez pana Marcina Kłysewicza z firmy Pan Pstryk. W ich trakcie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami opracowania scenariusza, a także realizacji i montażu materiału filmowego. Finałem były plenerowe nagrania materiału filmowego do teledysku, a następnie jego montaż i udźwiękowienie. Została także opracowana wersja teledysku z napisami w języku włoskim i niemieckim, która wraz z życzeniami świątecznymi zostanie przesłana do naszych partnerskich miast Pontenure, Schwalbach i Bergamo.

Film „Piosenka o moim Olkuszu” można zobaczyć na kanale Gminy Olkusz na portalu YouTube: https://youtu.be/VYjXDQR6eJc

Wykonawcami „Piosenki o moim Olkuszu”  zaprezentowanej w teledysku są: Katarzyna Sapiechowska, Hanna Kuś, Karolina Górnicka (solistki), Maja Kuśnierz, Maja Mączka, Oliwia Rosół, Julia Grzebień, Emilia Sołtys (chórek) - uczennice Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, podopieczne Ogniska Muzycznego DodiArt w Olkuszu.

Autorem „Piosenki o moim Olkuszu” jest Ryszard Smaruj, założyciel i lider zespołu „Bractwo wiecznego natchnienia” wykonującego utwory z pogranicza poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Jako autor wyraził zgodę na wykorzystanie piosenki oraz nieodpłatnie udostępnił nagranie instrumentalne utworu, które posłużyło do realizacji nagrań w studio.

Warto dodać, że do III edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” organizowanego przez Fundację ORLEN wpłynęło blisko 3000 wniosków, z czego wybrano 300 najlepszych.  Grant w wysokości 5000 zł, jaki otrzymał olkuski magistrat na realizację projektu, całkowicie pokrywa jego koszty. „Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy PKN ORLEN dla społeczności lokalnych. W ciągu trzech dotychczasowych edycji spółka na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczyła łącznie ponad 7 mln zł. Pomoc trafiła do blisko 900 organizacji.