Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wybrane, najciekawsze atrakcje turystyczne Olkusza zostaną zaprezentowane w programie telewizyjnym „Odkryj Regiony”. Wczoraj w Srebrnym Mieście gościła ekipa filmowa TVP Kraków, która realizowała nagrania filmowe do kolejnego odcinka tego popularnego programu, prezentującego najciekawsze atrakcje turystyczne i zabytki południowej Polski.

- Bardzo się cieszę, że telewidzowie będą mogli poznać nasze atrakcje turystyczne i zabytki, co mam nadzieję zachęci ich do wizyty w naszym mieście. Tym bardziej, że ekspozycje, jakie powstają w podziemiach ratusza i dawnego starostwa, będą atrakcją turystyczną na naprawdę dużą skalę. Realizacja tego projektu, to ambitne zadanie, które ma służyć rozwojowi naszego miasta. Obiekty będą służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom coraz chętniej odwiedzającym nasze miasto – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Prowadząca program red. Maria Pisarek wraz z ekipą TVP Kraków odwiedziła olkuską bazylikę św. Andrzeja, której zagadki, ciekawostki i tajemnice prezentował szef olkuskiego klubu przewodników PTTK „Ilkussia” Andrzej Feliksik. Największe zainteresowanie filmowców wzbudziły zabytkowe organy Hansa Hummla i XV-wieczny poliptyk.

 

Wcześniej filmowcy odwiedzili olkuskie Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury. O jego zbiorach, a także niezwykłej postaci Władysława Wołkowskiego opowiadali Wojciech Ozdoba i Grażyna Praszelik – Kocjan z MOK.

 

Potem plan filmowy przeniósł się na olkuską Starówkę, gdzie Jacek Sypień, prowadzący Punkt Informacji Turystycznej, przybliżył historię Srebrnego Miasta. Filmowców zainteresował nasz „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, który daje możliwość poznawania historii i zabytków miasta w niebanalny sposób. Ekipa filmowa zeszła także do podziemi ratusza, gdzie trwają prace przy tworzeniu podziemnej ekspozycji poświęconej historii miasta i samego ratusza. Nieopodal, w podziemiach dawnego Starostwa powstaje ciekawa ekspozycja o historii olkuskiego górnictwa i królewskiej mennicy. Prace stanowią ostatni etap projektu pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”, jaki realizuje Gmina Olkusz przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Następnie filmowcy odwiedzili zamek Rabsztyn, gdzie nie tylko mieli okazję zobaczyć ruiny rabsztyńskiego zamczyska i poznać jego historię, ale także zapoznać się z pracami prowadzonymi obecnie na zamku. Ostatnim punktem wizyty krakowskich filmowców był rezerwat przyrody Pazurek. Największe wrażenie zrobiły Zubowe Skały, najwyższe i najciekawsze miejsce rezerwatu. O przyrodzie oraz ciekawostkach geologicznych związanych z samym rezerwatem, a także całą Jurą Krakowsko – Częstochowską opowiadał Andrzej Feliksik.

Emisja programu z cyklu „Odkryj regiony”, w którym zostanie zaprezentowany Olkusz, planowana jest na połowę lutego.  Magazyn turystyczny „Odkryj Regiony” jest od ubiegłego roku realizowany i emitowany przez Telewizję Kraków, Rzeszów, Lublin i Kielce. W każdym odcinku dziennikarze tych czterech stacji zapraszają sąsiadów z pobliskich regionów do odwiedzenia i poznania po jednej atrakcji turystycznej. Program emitowany jest w czwartki o 19.20. Poszczególne odcinki można także zobaczyć na stronie TVP.

Wizytę dziennikarzy TVP Kraków koordynował Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Poza wizytami regionalnych i ogólnopolskich mediów audiowizualnych, olkuski samorząd na bieżąco współpracuje z redakcjami tradycyjnymi – drukowanymi, o różnym zasięgu. Dzięki współpracy z mediami, na ogólnopolskich i regionalnych antenach rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz w prasie drukowanej i serwisach internetowych, prezentowane są nie tylko zabytki, atrakcje turystyczne i bogata historia Srebrnego Miasta, ale także dokonania lokalnych twórców.