Gmina Olkusz zakwalifikowała się do finałowego etapu rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”. Projekt zakłada, że w tych miejscowościach, gdzie mieszkańcy wykażą się odpowiednią inicjatywą i zaangażowaniem, rząd sfinansuje zakup oraz montaż masztów i flag. O tym, czy dana gmina zakwalifikuje się do finału, decydowały głosy internautów.

- Ser decznie dziękuję wszystkim, którzy oddali swój głos na nasze miasto. Od lat organizujemy uroczystości patriotyczne, których celem jest upamiętnienie osób i wydarzeń zasługujących na pamięć. To bardzo ważny element wychowania patriotycznego, ale także edukacji regionalnej. Maszt z dumnie powiewającą flagą Polski będzie pięknym wyrazem naszego patriotyzmu oraz solidarności obywateli całego kraju. Chcemy, aby maszt został zamontowany w miejscu eksponowanym, tak, by stale honorował tych, którym jesteśmy winni pamięć – bohaterów walki o wolną Polskę i zasłużonych olkuszan. Jeszcze raz dziękuję za każdy głos, który sprawił, że nasz wniosek znalazł się w finale projektu. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Przypomnijmy, że o tym, czy dana gmina zakwalifikuje się do finału rządowego projektu, decydowały głosy internautów. Liczba niezbędnych do osiągnięcia sukcesu głosów zależała od wielkości gminy. W przypadku gmin od 20 000 do 100 000 mieszkańców, tak jak w przypadku Olkusza, było to 500 głosów. W skali całego kraju do finału zakwalifikowało się łącznie 1514 miast i gmin, z czego 97 w Małopolsce (2 w powiecie olkuskim). Internauci z całej Polski oddali łącznie 417 932 głosy.

Szczegółowy ranking gmin można znaleźć tutaj.

Jak czytamy w komunikacie rządowym „W związku z sytuacją epidemiczną priorytetem działań Rządu RP jest obecnie walka z koronawirusem i skutkami epidemii COVID-19. W związku z tym termin realizacji kolejnego etapu projektu – zakupu i montażu masztów z flagami w poszczególnych gminach, które spełniły warunki projektu zostaje przesunięty na termin późniejszy w 2021 roku.”