Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Czy wiecie, że Olkusz, to nie tylko nazwa naszego miasta, ale także nazwisko? Może niezbyt popularne, bo obecnie w naszym kraju mieszka zaledwie 241 osób noszących nazwisko Olkusz. Najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce jest…Nowak. Takie nazwisko nosi 285557 osób, w tym 141069 kobiet i 144488 mężczyzn. Nazwisko „Kowalski” jest na drugim miejscu. Warto dodać, że w Polsce występuje 316 325 nazwisk męskich.

Jak co roku, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów publikuje dane dotyczące nazwisk występujących w rejestrze PESEL (z uwzględnieniem nazwisk osób zmarłych). Najnowsze opublikowane dane pokazują stan na 1 lutego 2021 roku. Jak się okazuje, najpopularniejszym nazwiskiem pochodzącym od nazwy naszego miasta jest „Olkuski”. Takie nazwisko noszą 392 osoby, w tym 210 kobiet i 182 mężczyzn. Nazwisko „Olkusz” ma w dowodzie 241 osób, w tym 117 kobiet i 124 mężczyzn. Kolejnym nazwiskiem związanym z nazwą naszego miasta jest „Olkuśnik”. Takie nazwisko mają 174 osoby. Podobne nazwisko „Olkusznik” nosi 31 osób, „Olkucki” – 29 osób, a „Olkuszewski” zaledwie 13. Jako ciekawostkę można podać, że w Polsce mieszka 695 osób noszących nazwisko „Rabsztyn”, w tym 355 kobiet i 340 mężczyzn. Idąc dalej tropem nazw podolkuskich miejscowości, w Polsce mieszka 17541 osób noszących nazwisko „Zawada”, a także 147 osób o nazwisku „Żurada” i 26 osób noszących nazwisko „Troks”.

Na rządowych stronach została także opublikowana tabela pokazująca, w których województwach mieszkają osoby noszące dane nazwisko. Są to dane z końca 2017 roku. Jak się okazuje najwięcej osób o nazwisku „Olkuski” wcale nie mieszka w Małopolsce, tylko na Mazowszu. W województwie mazowieckim jest 91 osób o nazwisku „Olkuski”, w województwie śląskim 74 osoby, a w Małopolsce 33 osoby. Z kolei najwięcej, bo aż 125 osób noszących nazwisko „Olkusz” mieszka w województwie łódzkim.

 

Chyba najbardziej znaną osobą, która nosiła nazwisko związane z nazwą naszego miasta była Barbara Olkusznik (ur. 1942, zm. 1994), znakomita polska tancerka, jedna z największych indywidualności powojennej sceny baletowej w Polsce. Z kolei Joachim Olkuśnik (ur. 1927, zm. 2008) był znanym polskim kompozytorem i publicystą. W Opolu mieszka prof. dr hab. Wiesław Olkusz, (ur. 1950) history k literatury i wykładowca akademicki, a w Krakowie artystka plastyk prof. dr hab. Małgorzata Olkuska (ur.1953), znana rzeźbiarka i wykładowczyni w Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z kolei Grażyna Rabsztyn (ur. 1952), to znana polska lekkoatletka, płotkarka, dwukrotna halowa mistrzyni Europy, trzykrotna olimpijka i rekordzistka świata w biegu na 100 m przez płotki.

Jeśli ktoś chce sprawdzić, ile osób o danym nazwisku mieszka w Polsce i w których województwach - podajemy link