Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Niestety w tym roku z racji na stan pandemii, nie jest możliwa organizacja uroczystości upamiętniających ofiary Katynia, wśród których byli także mieszkańcy Olkusza i ziemi olkuskiej.

Na olkuskim Starym Cmentarzu wznosi się pomnik Pieta Katyńska – upamiętniający tragiczne dla Polski i Polaków wydarzenia związane z zamordowaniem przez służby NKWD tysięcy polskich oficerów. Został on ufundowany przez Mieczysława Karwińskiego (1921 – 2016). Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się  17 września 2015 roku, w 76 rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich na wschodnie tereny Polski, czego konsekwencją było aresztowanie i w bestialski sposób zamordowanie tysięcy polskich żołnierzy szukających schronienia przed postępującą od zachodu ekspansją wojsk niemieckich. Uroczystego przecięcia wstęgi na pomniku dokonali: Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, fundator Piety Katyńskiej Mieczysław Karwiński oraz Burmistrz Roman Piaśnik.

Pomnik Pieta Katyńska na olkuskim cmentarzu. Przed pomnikiem wiązamki kwiatów. Obok pomnika stoi dwóch harcerzy w mundurach.

 - Jestem ogromnie wdzięczny Panu Mieczysławowi Karwińskiemu, który jest fundatorem pomnika. Pomnika, który w bardzo przejrzysty, czytelny sposób odwołuje się do wartości chrześcijańskiej: Pieta-Matka Boska opłakująca śmierć swego syna Jezusa i nasza Pieta – Katyńska wyobrażająca matkę opłakującą polskiego żołnierza, ze skrępowanymi na plecach rękami, upadającego, z przestrzeloną głową, kulą zdradziecko wystrzeloną od tyłu. – mówił wtedy w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roma n Piaśnik.

Trzech mężczyzn odsłania pomnik Pieta Katyńska na cmentarzu w Olkuszu. Trzymają w rękach biało czerwone wstęgi. Za nimi grupa osób.

Ponieważ w tym roku, z racji na stan pandemii nie była możliwa organizacja uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezentujemy galerię fotografii z uroczystości odsłonięcia pomnika w 2015 roku. Zachęcamy także do lektury artykułu o odsłonięciu pomnika Pieta Katyńska, jaki w 2015 roku ukazał się na stronie Urzędu Miasta. Link do artykułu.