Aż cztery stowarzyszenia działające na terenie miasta i gminy Olkusz otrzymały wsparcie w ramach rozstrzygniętej przed kilkoma dniami pierwszej edycji konkursu „Mecenat Małopolski” organizowanego przez Województwo Małopolskie.

Najwyższą, bo wynoszącą 20.000 zł dotację otrzymało Stowarzyszenie na rzecz historycznych organów Hansa Hummla w Olkuszu. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie organizacji Letniego Festiwalu Organowego  „Organy Srebrnego Miasta 2021" oraz XXII Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu. Warto przypomnieć, że w tym roku mija dokładnie 410 lat, od chwili, gdy w 1611 roku gwarkowie olkuscy podpisali umowę na budowę dzieła z Hansem Hummlem, krakowskim organmistrzem pochodzącym z Norymbergi.

Z kolei olkuski oddział PTTK, który w tym roku obchodzi 110 lecie działalności otrzymał 8000 zł na realizację projektu „Z szuflady biurka - pamiątki rodzinne żołnierzy podziemia niepodległościowego”. Dotację w wysokości 8000 zł przyznano także Ludowemu Klubowi Sportowemu „Błysk” w Zedermanie na Drugi Regionalny Festiwal Folkloru w Zedermanie. Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES otrzymało 7000 zł na projekt „Śladami Piłsudskiego - Bitwa Warszawska”. Warto dodać, że związane przez wiele lat z Olkuszem Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser" otrzymało 8000 zł na projekt 100-lecie "Skałki" w Bukownie - pamiętamy, działamy!

Łącznie Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach I edycji konkursu Mecenat Małopolski przyznał na zadania z dziedziny kultury 182 dotacje na łączną kwotę blisko 2,5 mln zł. O dotację z Mecenatu Małopolski starało się więcej olkuskich stowarzyszeń. Niestety w gronie 319 wniosków, którym nie przyznano dofinansowania znalazł się wniosek „Non omnis moriar – olkuscy ludzie kultury”, jaki chciało realizować Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, projekt „Pamiętajmy”, jaki zamierzało wykonać Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES, a także Stowarzyszenie Na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich", które starało się o środki na Teatr z Udziałem Osób z Niepełnosprawnościami  TUON i Seniorzy. Nie uzyskał także wsparcia wniosek „Przeszłość, teraźniejszość, a przyszłość - 110 lat Oddziału PTK-PTTK i Muzeum w Olkuszu”, jaki złożył olkuski oddział PTTK.

Do pierwszej w tym roku edycji konkursu zgłoszono 522 oferty, na oczekiwaną łączną kwotę wsparcia finansowego przeszło 18.6 mln zł. Dotację otrzymały 182 zadania zgłoszone przez organizacje pozarządowe. W związku z ogromnym zainteresowaniem konkursem i chęcią realizacji projektów kulturalnych w Małopolsce, Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu pierwotnie zaplanowanej kwoty o 620 tys. zł. i tym samym łącznie na realizację zadań przeznaczono 2.420.000 zł.