Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj obchodzimy 158. rocznicę śmierci płk. Francesco Nullo, który zginął 5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką. Dla upamiętnienie włoskiego bohatera przedstawiciele władz miasta zapalili znicze pod jego grobem. Co roku tego dnia przy grobie pułkownika Nullo odbywały się uroczystości patriotyczne z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych i młodzieży szkolnej. W tym roku, z racji na stan pandemii, nie jest to możliwe. Ale to nie znaczy, że o Nim nie pamiętamy.

- W rocznicę śmierci bohatera dwóch narodów – Polski i Włoch – spotykaliśmy się na zabytkowym olkuskim cmentarzu, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność. Niestety obostrzenia związane z pandemią sprawiają, że w tym roku nie możemy zorganizować uroczystości. Ale możemy razem pamiętać, o tych, którzy, tak jak pułkownik Nullo, poświęcili swoje życie w nierównej walce o wolność Polski. Przywołując dzisiaj pamięć o Francesco Nullo, wyrażamy swój szacunek nie tylko dla odważnego dowódcy, ale wszystkich uczestników Powstania Styczniowego. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Zdjęcie z 2019 roku

Zdjęcie z 2019 roku

Francesco Nullo urodził się w 1826 roku w Bergamo, mieście partnerskim Olkusza. Był dowódcą ochotników włoskich, którzy opuścili ojczyznę, aby pomóc Polakom w powstaniu styczniowym. Był bliskim przyjacielem Giuseppe Garibaldiego. Francesco Nullo zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku. Został pochowany na olkuskim cmentarzu i jeszcze za czasów zaborów społecznicy w konspiracji ufundowali mu pomnik w postaci złamanego pnia dębu. Obok jego grobu pochowani są Ignacy Żelechowski ps. Julian oraz Władysław Romera - dwaj powstańcy, którzy także polegli w bitwie pod Krzykawką. Pamięć o Francesco Nullo jest pielęgnowana w mieście od dziesięcioleci, zarówno przez władze miasta, jak również przez środowiska działaczy społecznych, kombatantów i szkoły. Jego imię nosi jedna z ulic w Olkuszu oraz Szkoła Podstawowa Nr 4. Od 30 lat działa w Olkuszu Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Włoskiej im. płk. Francesco Nullo.

Nullo

Zachęcamy do zobaczenia krótkiej opowieści o tym, jak mieszkańcy Olkusza pamiętali i pamiętają o bohaterskim Włochu. Zrealizowany w ubiegłym roku film zainaugurował cykl „Olkuskie Historie”. Filmy realizowane wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu prezentują zarówno te znane, jak i mniej znane wydarzenia z historii miasta, zabytki i atrakcje turystyczne. Film poświęcony płk. Nullo można zobaczyć na naszym kanale na portalu Youtube.

Olkuskie historie

Zapraszamy także do lektury artykułu „Pamięć o płk. Francesco Nullo i bohaterach Powstania Styczniowego na ziemi olkuskiej”, jaki ukazał się w 8 numerze czasopisma „Ilcusiana” wydawanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Numer czasopisma można pobrać tutaj.

Władze Olkusza dbają o pomnik historii, jakim jest olkuski Stary Cmentarz. W ubiegłym roku na zlecenie władz miasta zostało zrealizowane zadanie „Kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół stawu przy ul. Nullo (wraz z terenem Starego Cmentarza)”.

Nullo

W ramach prac na terenie Starego Cmentarza zostały ułożone kable energetyczne, które zasiliły oświetlenie parkowe. Na 14 słupach ustawionych przy alejkach zostały zamontowane oprawy oświetleniowe, a na dwóch specjalne projektory. Aby ułatwić zwiedzanie nekropolii, zostały wykonane alejki z kamienia łupanego. Przeprowadzono także remont kamiennych murów cmentarnych. Po rozebraniu najbardziej uszkodzonego północnego muru cmentarza i wykonaniu ławy fundamentowej został w tym miejscu wybudowany nowy, kamienny mur. Część kamienia z rozbiórki muru została ponownie wykorzystana do budowy północnego muru części prawosławnej cmentarza oraz uzupełnień ubytków murów w innych miejscach. Poza tym przy bocznym wejściu na cmentarz została ustawiona tablica z planem nekropolii, na którym zostały zaznaczone groby zasłużonych olkuszan oraz pomniki. Opis tablicy został wykonany także w piśmie Braila.

 

Została także wykonana tabliczka z opisem historii cmentarza i samego projektu w języku polskim i angielskim oraz fotografiami pokazującymi olkuską nekropolię obecnie i w przeszłości. Tabliczka została zamontowana przy wejściu na kwaterę prawosławną cmentarza.

Kamienny mur cmentarza z wejściem. W tle zielone drzewa.

Ciekawostką jest opracowana w ramach projektu ulotka „Stary Cmentarz”, gdzie poza historią i planem cmentarza zamieszczono krótkie biogramy zasłużonych Olkuszan, którzy spoczywają na cmentarzu. Bezpłatną ulotkę można otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej w Olkuszu lub w formie pliku pdf pobrać ze strony internetowej tutaj.

Zagospodarowanie terenu cmentarza wraz z terenem wokół stawu Tomsi było częścią projektu „Przebudowa i modernizacja obiektów: kultury, Starego Cmentarza wraz z przestrzenią publiczną na cele społeczne w Olkuszu – zadanie 10.1, 11.4, 12.1, 12.2 w Gminnym Programie Rewitalizacji.