W ubiegły weekend pierwsi turyści mieli możliwość zobaczyć zamek w Rabsztynie po przerwie związanej z realizacją projektu „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz - stworzenie nowego produktu turystycznego”. Mimo niepogody zainteresowanie było ogromne – szybko okazało się, że w weekend otwarcia rabsztyńską warownię odwiedziło około tysiąc turystów.

- Ten wynik bardzo cieszy, ponieważ oznacza, że zrewitalizowany zamek przyciąga mieszkańców oraz gości. Rabsztyn znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd i myślę, że możemy przyznać, że godnie go reprezentuje. Teraz, dzięki nowemu zagospodarowaniu, jest miejscem, do którego aż chce się wracać. Również kawa w zabytkowych murach smakuje jakby lepiej, o czym już teraz może przekonać się każdy – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Zamek Rabsztyn

Zamek Rabsztyn administrowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00 (w soboty i niedziele do 19:00). Warto dodać, że w cenie biletu na zamek można odwiedzić również Chatę Kocjana – Olkuszanina, o którym mówi się, że wygrał II wojnę światową.

Podczas otwarcia zamku odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano materiały dotyczące zrealizowanego projektu oraz odpowiadano na pytania dziennikarzy. Informacja o wykonanych pracach i udostępnieniu zamku dla zwiedzających ukazała się w serwisach PAP, a także ogólnopolskich i regionalnych mediach. Artykuł „Odrestaurowany zamek w Rabsztynie czeka na zwiedzających” został opublikowany na głównej stronie portalu Onet. Link do artykułu.

Filmowa relacja z otwarcia zamku została zaprezentowana w Kronice TVP Kraków. Link do materiału.

Ciekawy wywiad przybliżający historię zamku i związane z nią ciekawostki, a także relacja z otwarcia zostały zaprezentowane w Radio Kraków. Link do materiału.

Krótką filmową relację z otwarcia zamku dla zwiedzających przygotowała także „Gazeta Olkuska”. Link do materiału.

Na realizację projektu „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz - stworzenie nowego produktu turystycznego” Gmina Olkusz pozyskała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 11 Oś 6 Dziedzictwo regionalne, Działanie 6.3 Rozwój wewnętrznych potencjałów regionu Poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowę na dofinansowanie Gmina Olkusz podpisała 17 stycznia 2019 roku.

Przypominamy także, że trwa finał X. edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Top Atrakcje 2021”, czyli rankingu najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce w danym roku. W finale znalazły się aż dwie atrakcje z terenu Miasta i Gminy Olkusz, czyli nowa ekspozycja Podziemny Olkusz oraz zamek Rabsztyn.

Plebiscyt jest organizowany przez popularny portal podróżniczy Polskie Szlaki. Atrakcje zostały podzielone na osiem kategorii, a w każdej z nich bierze udział osiem niezwykłych atrakcji lub miejsc z całej Polski. Olkuskie atrakcje znalazły się w kategorii „Nowości i odkrycia”. Głosować może każdy Internauta (nie jest wymagana rejestracja) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głos można oddać tylko jeden raz. Głosowanie trwa do 20 czerwca 2021 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Będą to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.  Zachęcamy do głosowania.

Link do głosowania.