Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się akcja „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”. Partnerzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika, od 15 do 20 czerwca zadbają o estetykę wskazanego przez siebie miejsca. Uprzątnięte odpady nieodpłatnie odbierze Gmina Olkusz. Akcja, oprócz osiągnięcia celu w postaci poprawy czystości miejsc publicznych, ma również charakter edukacyjny, a dołączyć do niej może każdy. Wspólne sprzątanie z burmistrzem i pracownikami olkuskiego magistratu odbędzie się w środę 16 czerwca.

- Jestem niezwykle wyczulony na punkcie estetyki i czystości miejsc publicznych. Pamiętajmy jednak, że środki, które co roku przeznaczamy na utrzymanie porządku, są pieniędzmi wszystkich mieszkańców. Wolałbym móc je przeznaczyć na dodatkowe inwestycje, zamiast na sprzątanie po osobach nieodpowiedzialnych, którym łatwiej puste opakowanie wyrzucić w lesie „pod nogi” niż do kosza na śmieci, często kilka metrów dalej. Odpady do lasów czy innych miejsc publicznych nie zanoszą się same. Musimy mieć świadomość, że są one tam pozostawiane przez osoby, które znamy. Ktoś, zamiast do PSZOKu, woli śmieci zostawić w lesie. Zainteresujmy się również, jak wolny czas spędzają nasze dzieci czy wnukowie – czy organizując imprezę w lesie, zwyczajnie po sobie sprzątają. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Sprzątanie - fot. Pixabay

Do udziału w akcji „Czysty Olkusz – wspólna sprawa” zostały zaproszone spółdzielnie mieszkaniowe, Nadleśnictwo Olkusz, koła łowieckie, zarządy osiedli, sołtysi oraz ochotnicze straże pożarne. Wyznaczeni koordynatorzy będą mogli pobrać nieodpłatnie worki foliowe i rękawice, które – już wykorzystane – zostaną uprzątnięte z ustalonych wcześniej miejsc na koszt Gminy Olkusz.

Osoby, które chcą indywidualnie dołączyć się do akcji, będą mogły wspólnie z burmistrzem Romanem Piaśnikiem oraz przedstawicielami olkuskiego Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu zadbać o las rosnący przy obwodnicy na wysokości skrzyżowania w kierunku Witeradowa.

- Spotkajmy się licznie w środę 16 czerwca o godzinie 16:00 przy przejściu podziemnym przy obwodnicy. Pokażmy, że wszystkim nam zależy na tym, by nasza najbliższa okolica była czysta i zadbana. Możemy wydawać coraz wyższe środki publiczne na sprzątanie, jednak jeśli nie poczujemy wszyscy, że czysty Olkusz to nasza wspólna sprawa, nigdy za śmiecącymi nie nadążymy. Dlatego gorąco wszystkich zapraszam do udziału w akcji – podsumowuje burmistrz.

fot. Pixabay