Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dobiega końca pobyt grupy uczniów High School Holon z Izraela, która odwiedziła Srebrne Miasto na zaproszenie olkuskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego. Warto dodać, że od 2012 roku młodzież z I LO uczestniczy w trójstronnej wymianie polsko-niemiecko-izraelskiej.

Pobyt dwudziestoosobowej grupy w Olkuszu rozpoczął się w poniedziałek 21 czerwca. Po przyjeździe do naszego miasta zwiedzili ekspozycję Podziemny Olkusz oraz otrzymali materiały promocyjne przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Po obiedzie mieli też okazję wysłuchać krótkiego koncertu fortepianowego w wykonaniu Magdaleny Kłosińskiej.

Kolejne trzy dni wraz ze swoimi polskimi kolegami przebywali w Zakopanem. Po drodze do stolicy Tatr zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. W Zakopanem mieli okazję zwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, a także wybrać się na pieszą wycieczkę Doliną Białego Potoku. W czwartek, wracając z Zakopanego, zatrzymali się w Krakowie, gdzie zwiedzali Stare Miasto. Odwiedzili m.in. Wawel, Muzeum Narodowe oraz Uniwersytet Jagielloński.

Dzisiaj odwiedzili I LO, a następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym mieszkańcom ziemi olkuskiej zamordowanym w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych, jaki znajduje się na Starym Cmentarzu.

Potem w sali konferencyjnej budynku dawnego Starostwa Podziemny Olkusz powitał ich Marcin Wiercioch, dyrektor olkuskiego MOK, który przekazał materiały promocyjne. Następne mieli okazję wysłuchać prelekcji  „Śladami olkuskich Żydów” poświęconej historii olkuskiej diaspory żydowskiej, jaką wygłosił Jacek Sypień, historyk regionalista, pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Zobaczyli jeszcze wystawę fotograficzną „A dusze ich w ogrodzie Eden” Adama Sowuli, a następnie plenerową wystawę „Olkuscy Żydzi”, jaka jest prezentowana na rynku.

Spotkanie zakończył krótki spacer śladami olkuskich Żydów po olkuskiej Starówce. Program pobytu w Olkuszu był współorganizowany przez Olkuskie Stowarzyszenie Miasta Partnerskie, Miejski Ośrodek Kultury w Olkusz oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Jutro izraelscy goście mają w planach zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a następnie wyjeżdżają do Krakowa, skąd w poniedziałek wylatują do domu.