Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Widowiskowa „Sarmacka zabawa w Rabsztynie”, a także niezwykły „Festiwal Gwarków Olkuskich”, to tylko część wydarzeń, jakie czekają na uczestników Juromanii – Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które odbędzie się w weekend 17-19 września w Olkuszu i Rabsztynie.

- Bardzo się cieszę, że nasze atrakcje od początku biorą udział w tej bardzo ciekawej akcji, jaką bez wątpienia jest Juromania. Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w kilkunastu ciekawych wydarzeniach, jakie będą się odbywały w Olkuszu i na zamku Rabsztyn. Serdecznie zapraszamy – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Cykl imprez rozpocznie się już w piątek 17 września akcją „Tajemnice bazyliki św. Andrzeja i organów Hansa Hummla”, czyli zwiedzaniem średniowiecznej bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. Wejścia grup z przewodnikiem zaplanowano o godzinach: 19.00, 19.30, 20.00, 20.30. Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 32 6421926, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.) lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia.

W sobotę 18 września zapraszamy na olkuski rynek i starówkę, gdzie od godziny 10.00 do 18.00 odbędzie się „Festiwal Gwarków Olkuskich”.  Będą stoiska, a na nich zagadki i quizy, warsztaty plastyczne dla dzieci „Trojak, jak malowany", a także gry miejskie typu quest. O godzinie 15.00 i 17.00 na dziedzińcu Dawnego Starostwa (Rynek 4), Grupa Teatralna „Glutaminian Sodu” zaprezentuje etiudy teatralne „Legendy olkuskich gwarków". O godzinie 16.00 na scenie na rynku wystąpi orkiestra dęta ZGH „Bolesław" S.A. Występ orkiestry, sponsorowany przez ZGH „Bolesław”, będzie przeplatany opowieściami o tradycjach górniczych. Tego dnia Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zaprasza na akcję „Poznaj Podziemny Olkusz”, czyli zwiedzanie ekspozycji „Podziemny Olkusz” w cenie biletu ulgowego (ostatnie wejście o 16.30). Atrakcją dla zwiedzających będzie pokaz wybijania monet w podziemiach. W godzinach 11.00, 13.00 i 15.00 zaplanowano zwiedzanie Podziemnego Olkusza z przewodnikiem, oczywiście po zakupieniu biletów wstępu. Liczba uczestników na wejścia z przewodnikiem jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 32 7065218, 32 7065226, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..) lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia. Tego dnia chętni będą mogli poznać także inne, zabytkowe piwnice kamienic olkuskiej starówki. W ramach akcji „Tajemnice olkuskich podziemi” zaplanowano aż pięć tur bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem zabytkowych piwnic. Wycieczki rozpoczynają się o godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00. Zbiórka przed stoiskiem Juromanii na rynku. Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 32 6421926, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.) lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia.

Ale to nie koniec atrakcji, jakie tego dnia przygotowali organizatorzy. Zgodnie z hasłem tegorocznej Juromanii, czyli „Jura - aktywna z natury”, w sobotę, od godz. 11.00 do 16.00 na terenie Parku Rekreacyjno - Krajobrazowego "Silver Park" w Olkuszu (ul. Głowackiego, ul. Długa) odbędzie się akcja „Gwarkowie na kółkach”. Poza strefą aktywności, pokazami i ogólnodostępną nauką jazdy na rowerach/deskorolkach/hulajnogach, odbędą się także mini - zawody dla dzieci. Zapisy na miejscu. Szczegóły na stronie mosir www.mosir.olkusz.pl

http://mosir.olkusz.pl/2021/09/08/gwarkowie-na-kolkach/

 

Mężczyzna w stroju szlacheckim jedzie na koniu. Obok hasło Juromania

 

W niedzielę 19 września zapraszamy na „Sarmacką zabawę w Rabsztynie”. Od godziny 10.00 do 18.00, pod zamkiem, w klimat sarmackiej epoki wprowadzi uczestników Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Będą widowiskowe pokazy husarii i artylerii, pokaz walki na szable, prezentacja strojów szlacheckich oraz liczne atrakcje i aktywności dla najmłodszych, utrzymane w stylu epoki. Na godzinę 13.00 zaplanowano pokaz mody staropolskiej, a o godzinie 17.00 rozpocznie się widowiskowy „Szturm na zamek”, czyli inscenizacja potyczki oddziału płk. Gabriela Hołubka z wojskami Andrzeja Zborowskiego i najemnikami Maksymiliana Habsburga. Walkom będzie towarzyszył  pokaz artylerii i broni czarnoprochowej.

Organizatorzy przygotowali cały szereg wydarzeń towarzyszących. Na stoiskach stowarzyszeń „Zamek Rabsztyn”, „Wszyscy dla wszystkich” oraz Ogniska Artystycznego „Żaczek” będzie można wziąć udział we wspólnym malowaniu dużego obrazu „Bitwa pod Rabsztynem”, a także konkursach i zabawach. Niezwykłe niespodzianki szykuje Speleoklub Olkusz. Każdy będzie mógł spróbować przejść po moście linowym rozwieszonym nad fosą, a także wspinać się po… plastikowych skrzynkach. Z kolei harcerze z Hufca ZHP Olkusz zapraszają do udziału w grze terenowej w formie questu oraz grach i zabawach dla dzieci. Tegoroczną nowością będzie pokaz strojów historycznych z różnych epok z możliwością ich przymierzania. Pod zamkiem od godz. 13.00 będzie też strefa aktywności, czyli konkursy i zabawy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży. Z kolei atrakcją Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej, czyli stoiska promocyjnego Gminy Olkusz, będzie konkurs o atrakcjach turystycznych ziemi olkuskiej z drobnymi nagrodami. 

Tego dnia będzie też możliwość zwiedzania zamku Rabsztyn z biletem ulgowym. Na zamku będzie prezentacja  stoisk i warsztatów rzemieślniczych. Poza tym, w godzinach 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30 zaplanowano zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 32 7065231, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.) lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia.

Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowali tego dnia organizatorzy. Propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest Indywidualny Rajd Rowerowy i Pieszy „Na Rabsztyn”. W strefie aktywności na wzgórzu pod zamkiem w Rabsztynie proponujemy gry i zabawy, w których mogą brać udział drużyny składające się z dzieci i rodziców. Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie www.mosir.olkusz.pl.

http://mosir.olkusz.pl/2021/09/08/juromania-jura-aktywna-z-natury/

http://mosir.olkusz.pl/2021/09/10/juromania-strefa-aktywnosci-pod-zamkiem-w-rabsztynie/

Ciekawą propozycję przygotowało Nadleśnictwo Olkusz. W niedzielę, od godziny 10.00 do 16.00, chętni będą mogli wziąć udział w indywidualanej grze terenowej „Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek” (start – stoisko Nadleśnictwa Olkusz na parkingu leśnym przy DW 783). W tym samym miejscu o godzinie 11.00 rozpoczyna się Marsz nordic walking po rezerwacie Pazurek z instruktorem. Obowiązują zapisy tel. 32 6494490.

Uczestnicy wszystkich wydarzeń w ramach Juromanii są zobowiązani do przestrzegania przepisów związanych z pandemią, a także stosowania się do regulaminu i związanych z nim procedur.

Organizatorem wydarzenia Juromania - Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej Olkusz, Rabsztyn 2021 jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego/Śląskiego. Współorganizatorami są: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Podziemny Olkusz, Zamek Rabsztyn, Nadleśnictwo Olkusz,  Hufiec ZHP Olkusz, stowarzyszenia: Speleoklub Olkusz, Wszyscy dla wszystkich, Szansa Białej Przemszy, Ognisko Artystyczne „Żaczek”, ZGH „Bolesław”, Fundacja ZGH „Bolesław”, Kopalnia Wiedzy o Cynku  i Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

Szczegółowy program tegorocznej Juromanii można znaleźć na stronie juromania.pl