Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

22 lipca wieczorem w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbył się ostatni recital Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2021” pod patronatem honorowym Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Wielbiciele naszych historycznych organów nie zawiedli – przybyli licznie w ten ciepły wieczór do olkuskiej fary. Był to już czas pożegnań i podziękowań; głos zabrali: ksiądz Mieczysław Miarka, proboszcz parafii, Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Lidia Kalecińska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu oraz Dyrektor Artystyczny Festiwalu dr hab. Krzysztof Urbaniak.

 

Krzysztof Urbaniak o organach wie wszystko, a o olkuskich jeszcze więcej. Dlatego za każdym razem z zapartym tchem słuchaliśmy jego interesujących prelekcji o wybitnych walorach edukacyjnych, wygłoszonych ze swadą, doskonałą znajomością tematu i popartych cytatami z historycznych zapisków. Tego dnia na organach grali Maria Erdman i Krzysztof Urbaniak. Miłośnicy muzyki organowej z radością powitali między innymi dwie partesy olkuskie skomponowane przez Gallusa Dresslera.Po zakończeniu recitalu jedna ze słuchaczek powiedziała: -Po koncercie człowiek wychodzi jakiś inny, lepszy…I te słowa niech będą podsumowaniem Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2021”

 

Organizatorami festiwalu byli: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu, współorganizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie i Gmina Olkusz.