Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Parku Miejskim odbyły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas wojny. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz władz miasta. Wiązankę złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Jolanta Motyczyńska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk.

- Dziś przenosimy się pamięcią do tamtych tragicznych czasów, aby oddać hołd poległym i pomordowanym. To dzięki ich ofierze możemy żyć w wolnej Polsce. W II Wojnie Światowej ginęli żołnierze, ale i ludność cywilna. Ten dramat sięgnął również do Olkusza. Pierwszy niemiecki bombowiec został zestrzelony nad Olkuszem przez Władysława Gnysia. To z ziemi olkuskiej wywodzi się „człowiek, który wygrał wojnę”, bo tak współcześni historycy mówią o Antonim Kocjanie, który rozpracował pociski V1 i V2. To u nas działali partyzanci Hardego i inne zbrojne oddziały Polski Podziemnej. U nas też, niestety, miały miejsce tragiczne wydarzenia Krwawej Środy czy brutalnej likwidacji getta. Tym bardziej jesteśmy winni naszą pamięć pokoleniom, które doświadczyły wojny. Nigdy więcej! – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

1 września

Przypomnijmy, że pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”, który pierwotnie stał na olkuskim rynku, został uroczyście odsłonięty w 1961 roku. Inicjatorami budowy pomnika byli mieszkańcy ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Autorem pomnika był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920 – 1974), który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. Jesienią 2011 roku podczas rewitalizacji olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany. Wtedy pod pomnikiem odkryto kilkadziesiąt urn zawierających ziemię z pobojowisk i miejsc martyrologii II wojny światowej. Zostały one umieszczone pod pomnikiem, który po zakończeniu renowacji w 2013 roku został ustawiony w Parku Miejskim.

1 września

Zachęcamy także do obejrzenia wystawy planszowej „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej”, jaką w wersji elektronicznej można zobaczyć tutaj.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego „Ocalić od zapomnienia”. O tym, jak wyglądała sytuacja w Olkuszu podczas Wojny Obronnej 1939 oraz w pierwszych miesiącach okupacji opowiadają w filmie świadkowie tych wydarzeń. Film został zrealizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.