Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazał się przyjazd do Srebrnego Miasta Wirtualnego Teatru Historii. Jego multimedialną ekspozycję od pierwszych minut nieprzerwanie zwiedzają kolejne grupy mieszkańców oraz uczniów. Jednym z pierwszych widzów był również burmistrz Roman Piaśnik. Teatr na olkuskim rynku można zwiedzać do soboty 18 września.

- Mieszkańcy i turyści wizytujący nasze miasto doskonale wiedzą, że historię można przekazywać w atrakcyjny sposób. Świadczy o tym zainteresowanie, jakim cieszy się ekspozycja Podziemny Olkusz, znajdująca się pod rynkiem. Odwiedzający nas Wirtualny Teatr Historii to dodatkowa możliwość, by w przystępny i nowoczesny sposób poznać dzieje naszego kraju. Wirtualny Teatr jest bezpłatny, przystępny dla różnych grup wiekowych, dlatego tym bardziej zachęcam do odwiedzin – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Teatr Historii

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to projekt kulturalno-edukacyjny realizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” w Warszawie z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Wirtualne muzeum mieści się w specjalnie przygotowanej naczepie o długości kilkunastu metrów i powierzchni ekspozycyjnej przeszło sześćdziesięciu metrów kwadratowych.

Teatr Historii

Teatr Historii

W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. pamiątki po Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Jest część poświęcona symbolom narodowym, a także najważniejszym wydarzeniom i osiągnięciom Polaków z lat 1918–1921. Niezwykłą atrakcją są – dostępne od 12 roku życia – stanowiska VR, gdzie prezentowane są filmy zrealizowane w technologii 3D, a także tzw. Holoboxy i piramidy holograficzne. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy Polacy pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. Wystawę uzupełnia strefa „Pamiątki z Muzeum”, gdzie będą dostępne m.in. fotobudka oraz bezpłatne materiały edukacyjne, w tym ulotki dotyczące odzyskania niepodległości w Olkuszu i na ziemi olkuskiej.

Teatr Historii

Pragniemy dodać, że prezentacja  Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest możliwa dzięki współpracy Biura Programu „Niepodległa” z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu, który już w przeszłości realizował działania dzięki wsparciu Biura. Gmina Olkusz nie ponosi żadnych kosztów związanych z prezentacją ekspozycji, które pokrywa w całości Biuro Programu „Niepodległa. W 2019 roku projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018”, realizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu dzięki wsparciu Biura, został laureatem prestiżowego plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, to nie pierwsze mobilne muzeum, jakie zagości na  olkuskim rynku. W 2017 roku na olkuskim rynku można było zwiedzać „Muzeum na kółkach” z Muzeum Żydów Polskich „Polin” w Warszawie.

Wirtualny Teatr Historii