Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Znane są już wyniki pierwszego naboru prowadzonego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Gmina Olkusz otrzymała 30 milionów złotych dofinansowania na budowę wielofunkcyjnego obiektu z lodowiskiem na Czarnej Górze oraz modernizację krytej pływalni w Szkole Podstawowej Nr 2 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym na Osiedlu Młodych. Uzyskane dofinansowanie pozwoli sfinansować 90% kosztów obu inwestycji.

- To znakomite informacje dla wszystkich entuzjastów sportu oraz aktywnych form spędzania wolnego czasu. W Olkuszu na naszych oczach powstaje unikalna w skali całej Polski infrastruktura rekreacyjna i sportowa. Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, Wiceministrowi Jackowi Osuchowi i Wojewodzie Małopolskiemu Łukaszowi Kmicie za ich wsparcie, dzięki któremu otrzymujemy rekordowe dofinansowanie, jakiego Gmina Olkusz w jednym naborze jeszcze nie zyskała – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza i autor wniosku o dofinansowanie.

Budynek wielofunkcyjny na terenie Parku Czarna Góra

Największą inwestycją, na którą Gmina Olkusz uzyskała dofinansowanie, jest budowa wielofunkcyjnego obiektu sportowego na Czarnej Górze. Po jej realizacji możliwa będzie organizacja lodowiska z torem curlingowym, kortów tenisowych, boisk do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej, torów do jazdy na rolkach, zawodów akrobatyki, czy turniejów sztuk walki. Obiekt zyska również funkcję wystawienniczo-targową. Zostanie ponadto wyposażony w instalacje uwzględniające odnawialne źródła energii oraz przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Po zakończeniu inwestycji w Olkuszu będą mogły się odbywać ogólnopolskie zawody w dyscyplinach olimpijskich, takich jak curling, breakdance, gimnastyka i akrobatyka sportowa, skoki na trampolinie, judo, taekwondo, a także tańca sportowego i towarzyskiego, różnych odmian karate, tenisa ziemnego, boksu, czy badmintona.

Budowa wielofunkcyjnego obiektu dopełni – zaplanowany w kilku etapach – proces inwestycyjny na Czarnej Górze. Pierwszym krokiem była rewitalizacja Parku Czarna Góra, aktualnie trwa budowa trybun na tym obiekcie, a już niebawem rozpocznie się budowa tężni solankowej i gruntowna modernizacja basenu.

Czarna Góra wizualizacja

Modernizacja krytego basenu w Szkole Podstawowej Nr 2 w Olkuszu

Istniejąca w Szkole Podstawowej Nr 2 kryta pływalnia to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Olkusza w ramach codziennej aktywności ruchowej. Korzystają z niej także osoby z niepełnosprawnościami w ramach zaplanowanych rehabilitacji i terapii, uczniowie olkuskich szkół oraz zawodnicy pływackich klubów sportowych – także ci, którzy osiągają sukcesy w ogólnopolskich zawodach, zyskując uznanie w oczach trenerów kadry narodowej.

Wprowadzenie nowych technologii związanych z systemem uzdatniania i podgrzewania wody basenowej, modernizacja systemu wentylacji, czy zaplecza z węzłami sanitarnymi i szatniami, zagwarantują wieloletnią niezawodność obiektu oraz znacznie poprawią komfort użytkowników pływalni. Nowe instalacje odnawialnych źródeł energii pozwolą natomiast obniżyć koszt jej funkcjonowania. Zmodernizowany zostanie także parking oraz schody przy obiekcie.

Pływalnia SP2

- Z nowych i modernizowanych obiektów rekreacyjno-sportowych mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, do czego gorąco zachęcam, ponieważ sport to zdrowie. Prowadzone przez nas działania to inwestycja w zdrowie Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz – podsumowuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Ład